ABD BU KEZ DESTEK VERDİ

ABD BU KEZ DESTEK VERDİ

ABD'den nihayet destek açıklaması geldi .Daha önce ABD yetkilileri Türkiye'nin güneydeki operasyonları için çelişkili ifadler veriyordu. Ama son günlerde Türkiye'nşn olaya ciddi yaklaşımı da ABD' nin Türkiye yanlısı mesajları açıklamsına davetiye çıkardı.

Her ne  kadar Fırat Kalkanı operasyonunda Türkiye'nin hassas noktalarına dair açıklamalr zaman zaman gelse de Erdoğan'ın Obama ve Putin ile görüşmesi bir olumlu havat Türkiye namına yaratmış gözüküyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Türkiye'nin IŞİD'e karşı verdiği mücadeleyi, "Kendi sınırından IŞİD'i uzaklaştırmak ve hudutlarını korumak Türkiye'nin ulusal güvenlik çıkarıdır." sözleriyle değerlendirdi. Bu açılamanın sadece IŞİD'e yöenelik söylenmesi de aslında düşündürücü bir durum. 

MÜTTEFİKLERİMİZ KENDİ ÇIKARLARINI KORUMAK ZORUNDA

Toner, günlük basın görüşmesinde  Türkiye'nin Fırat Kalkanı Harekatı ve Rusya'nın harekata yaklaşımı ile ilgili soruları yanıtladı. Ülkeleirn burada kendi menfaatlerini korumak için bulunduğunu ama bazı nasın organlarında şikayetlerin var olduğunu dile getirdi.Ama müttefiklerin kaygısını da gözetmek zorunda oldukalrını söyledi.

TÜRKİYE DE AYNI KAYGI İÇİNDE

Türkiye'nin de benzer  güvenlik kaygısıyla hareket ettiğini düşündüğünü ifade eden Toner, "Kendi sınırından IŞİD'i uzaklaştırmak ve sınırlarını korumak Türkiye'nin ulusal güvenlik çıkarıdır." şeklinde konuştu. Toner, ayrıca ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un sabah saatlerinde telefonda Suriye hakkında konuştuklarını belirterek bölgede endişe verici bir durumun söz konusu olmadığını basın mensupalrına iletti.

O SEYAHATİ YALANLADI.

Bir yalanlama geldi.Rusya tarafından yapılan ve 8-9 Eylül'de iki bakanın Cenevre'de bir araya geleceklerini ifade eden açıklamaya dair Toner, "Kerry'nin henüz bizim böyle bir görüşme planımız, girişimimiz olmadı. Teyit edilmiş bir seyahat şu an için yok "dedi.

ABD'nin ve Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun (ISSG) önceliğinin hala Suriye'nin toprak bütünlüğü olduğunu kaydeden Toner, IŞİD gibi bir tehdidinin mutlaka bertaraf edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi

ABD TONER
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı