Ömer Çelik Batıyı Sert Dille Eleştirdi

Ömer Çelik Batıyı Sert Dille Eleştirdi

15 Temmuz darbe girişiminde Türkiye desteksiz kaldı. Müttefik  olarak bildiğimiz ülkeler bu olayda bize destek vermediği gibi hain terörö örgütünün yaptıklarını masum gören , bunu demokrasi algısı olarak niteleyen , vatanı için şehit olan, tankın altına yatanları hiç yokmuş gibi gören Batı dünyasına bir eleştiri de Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik'ten geldi.

Portekiz temasları sırasında gazetecilere sohbet eden ve onların sorularını yanıtlayan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Avrupa Birliği'nden gelen açıklamaları sert dille eleştirerek , Batı'nın her zamanki gibi ırkçı  tutumlatla olaya yaklaştığını söyledi.

Çelik, "Türkiye'nin darbe girişimiyle mücadele ettiği bir zamanda  Türkiye ile AB müzakerelerin kesilmesinden bahseden bir takım vizyonsuz,geri kafalı, ön yargılı  ırkçı yaklaşımlar ortaya konmuştur" dedi.

Ömer Çeliki dünyadan Fırat operasyonu için destek ve alkış beklediklerini ama bunu bulamdıklarını söyledi.

 Çelik'in hedefinde, Suriye'de PYD'yi destekleyen Avrupalı ülkeler vardı. Çelik, "Koalisyon güçleri, Afganistan'daki hatayı Suriye'de tekrarladı ve bir terör örgütüne karşı başka bir terör örgütünü kullandı. Oysa IŞİD'e karşı PYD değil, Özgür Suriye Ordusu ve diğer muhalif güçler faaliyete geçirilmeliydi" dedi.

Çelik'in bahsettiği ve üzerinde durduğu bir konu da sığınmacı anlaşması ve vize muafiyetiydi. Türkiye'nin bu konuda dünyaya örnek olduğunu, üstüne düşeni yaptığını ifade eden Çelik artık adım atmanın AB'de olduğunu söyleyerek vize serbestisi konusunda acil adımlar atılması gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin, dünyadan hiçbir yardım görmeden 3 milyon sığınmacıyı misafir ettiğini hatırlatan Çelik, "Türkiye üzerine düşeni yapmıştır, artık adım atma sırası Avrupa Birliği'ndedir" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin vize muafiyeti ile ilgili 18 Mart mutabakatı çerçevesinde çalışmalarını sürdüreceğini belirten Çelik, bu konuda geri adım atılmayacağını net bir dille ifade ederek, “Bugün mü yarın mı olacak bu onların işi, fakat  vize muafiyeti Türkiye'ye verilmeden geri kabul anlaşması konusunda hiçbir adım atmayacağız” diye konuştu.

Açıklamalr Türkiye'nin vize serbestisi konusunda ciddi olduğunu ortaya koyuyor.

ömer çelik batı vize
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı