Almanya Genç Sığınmacılara Eğitim Alanında Kucak Açtı

Almanya Genç Sığınmacılara Eğitim Alanında Kucak Açtı

Avrupa’nın önemli sorunlarından biri de mülteci sorunu olarak gözüküyor. Her ne kadar Türkiye Avrupa’ya sığınmayı planlayan göçmenleri her bakımdan barındırıyor ve tam not alıyorsa da Avrupa ülkeleri Türkiye’nin bu tavrını değiştirmesinden tedirgin oluyor. Yapılan araştırmalar mülteci sorununun Avrupa halkları tarafından en önemli problem olduğunu gözler önüne serecek düzeyde. Avrupa kendine sığınan mültecilere bir düşman gözüyle bakmaya başladı. 1960’lı yıllarda Avrupa kalkınmasını başlatan göçmenler artık Avrupa’da istenmiyor. Belçika, Avusturya, Hollanda gibi Avrupa’nın temel ülkeleri sığınmacıları ülkelerinde istemiyor. Bunun sebebi aslında biraz da İslamofobi.

Bilindiği gibi İslamofobi Avrupa’nın pek çok ülkesinde sığınmacıların dışlanmasına neden oluyor ve çoğu Müslüman olan sığınmacılar gittikleri ve sığındıkları ülkede sistemin dışında bırakılıyor.

SIĞINMACILARIN EĞİTİMİ ÖNEMLİ BİR SORUN

Yapılan araştırmalar sığınmacıların çoğu genç nüfusu oluşturuyor. Öyle ki 6-23 yaş aralığındaki sığınmacıların oranı genel oranla mukayese edildiğinde oldukça yüksek gözüküyor. Bu kesimin eğitimi de önemli bir sorun teşkil ediyor, ama Almanya bu konuda diğer Avrupa ülkelerine örnek olacak tutum ve davranışlar sergilemeye devam ediyor.

Almanya kendisine sığınan göçmenlere eğitim konusunda adeta örnek teşkil ediyor. Ayrımcılık yapmıyor. Sistem içine çekmeye çalışıyor. Farklı alanlarda sığınmacılardan faydalanmaya yoluna giden Almanya eğitim yaşındaki göçmenler burslar veriyor. Hatta sisteme motive olmakta zorluk çekmemeleri için özel eğitim kampları kuruyor.

 Mesela Hertie Vakfı bu anlamda mültecilere burslar veriyor, onları örgün eğitim dairesine çekiyor.

ALMANYA ÖNCÜ OLABİLİR

Federal İstatistik Bürosunun açıkladığı veriler önemli.  Almanya 2016 yılında ilk 3 aylık dönemde genç mültecilerin eğitimine yaklaşık 8.7 milyon Euro harcama yaptı. Bu rekor bir seviye olarak görülüyor. Bu rakam Avrupa ülkelerinde bir rekor olarak görülebilir.

 

 

almanya göçmen eğitim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı