ABD UÇUŞA YASAK BÖLGEYİ İSTEMİYOR

ABD UÇUŞA YASAK BÖLGEYİ İSTEMİYOR

ABD net konuştu. Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aracılığıyla savaşın ve kaosun bir türlü bitmediği Suriye'de bazı bölgelerde geçerli olmak üzere uçuşa yasak bölge istediğini dile getirmişti. Bu açıklamaya Avrupa kanadı temkinli yaklaşmış hatta bazı yayın organlları Suriye'de uçuşa yasak bölge uygulmasının bir şek kazandırmayacağını söyleyerek aslında Avrupa'nın ve Batı'nın niyetlini net biçimde ortaya koymuştu.

ABD DAHA NET

Daha net ve hatta daha kesin bir açıklama ABD'den geldi.Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, Suriye'de "uçuşa yasak bölge" oluşturulmasının ANA sorunları çözeceğini düşünmediklerini söyledi. Farklı ve pratik bir uygulamanın hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Rhodes, ABD Başkanı Barack Obama'nın Laos ziyareti sırasında basın mensuplarının  sorularını yanıtladı. Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Rhodes Türkiye'nin IŞİD ile olan mücadelesini desteklediklerini ve memnuniyet duydukalrını belitirken PYD ile ilgili açıklama yapmadı.Yani tavırların değiştiğini söylemeke şu an için mümkün değil.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Obama arasında Çin'de yapılan görüşmenin ardından Türkiye'nin Suriye'de uçuşa yasak bölge kurulmasına ilişkin çağrıları alakalı olarak ABD yönetiminin görüşlerinin değişip değişmediği sorusu üzerine Rhodes, öncelikle Fırat Kalkanı Harekatı'na değinerek, terör örgütü IŞİD unsurlarının Suriye'de Türkiye hududundan arındırılmasına  yönelik ilerlemeden büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.

 

Bunun, uzun süredir Türkiye ile görüşmelerinde odaklandıkları bir konu olduğunu anımsatan Rhodes, szölerine  şöyle devam etti: "Sahada Suriye Demokratik Güçlerine destek için yaptığımız kendi operasyonlarımız Münbiç'in temizlenmesine elbette katkıda bulundu.Bunu inkar edemeyiz.Yabancı savaşçıların bölgedeki hakimiyet bilinen bir konuydu.Amacımız IŞİD ile sonuna kadar mücadele edebilmek

Rhodes sözlerine şöyle devam etti.

"Münbiç, IŞİD savaşçılarının Türkiye'ye doğru önemli bir geçiş noktasıydı. Türkiye'nin Cerablus'taki operasyonları ve sınırdaki temizlik operasyonları da oradaki sınır bölgesinin kesilmesine olan önemli önceliğimizde büyük  ilerleme sağladı. O bölge, yabancı savaşçıların Suriye'ye girip çıktığı bir yerdi ve Türk güçleri, muhalif güçler, bizim lojistik desteğimiz ve hava desteğimiz sayesinde sınırın o bölgesini kapatabilirsek IŞİD'e karşı büyük bir kazanım elde etmiş olacaktık."

DÜŞÜNCEMİZ AYNI

Rhodes, uçuşa men  bölge konusunda ise daha önce beyan ettikleri düşüncenin arkasında olduklarını söyledi. 

Gülen'in iadesi le de ilgili konuşan Rhodes Gülen konusunun iki ülkenin ilişkilerini bozacağını düşünmediğini belirttii.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı