VİZE KONUSUNDA AVRUPA İPE UN SERİYOR

VİZE KONUSUNDA AVRUPA İPE UN SERİYOR

Vize serbestisi konusunda yine Avrupa bilinenleri söyledi. Umut veriyorlar ama sadece o kadar. Gerisi bir türlü gelmiyor.

Yapılan son açıklama da henüz Türklerin vize umudu için ümitlenmelerinin şimdilik gereksiz olduğunu ortaya koyacak biçimde. Avrupa yine ipe un seriyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği (AB) ile vize serbestisi konusunda önümüzdeki süreçte somut bir yol haritası üzerinde anlaşmak gerektiğini dile getirdi. Doalyısıyla somut adımlar beklendiğini ifade ettti. Ama  Avrupa Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn vize konusuna çözüm bulmanın mümkün fakat  bunun zamanlamasının Türkiye’ye bağlı olduğunu belirterek topu Türkiye'ye attı.

Çavuşoğlu ve AB Bakanı Ömer Çelik, Ankara’da yapılan Türkiye-AB Siyasi Diyalog Toplantısı kapsamında AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Hahn ile müzakere süreci, vize serbestisi konusunda varılan son aşamada insan hakları, basın hürriyeti gibi kapsamlı görüşmeler yapıldı. 

Söz konusu bu görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısında Türkiye ve AB arasında 18 Mart’ta imzalanan kaçak göçmen anlaşması masaya yatırıldı. Gelinen nokta değerlendirildi. Dışişleri  Bakanı Çavuşoğlu Türkiye'nin de Avrupa'dan mülteciler konusunda adım atması gerektiğni söyledi. Yardım sürecinin hızlandırılması gerektiğini ifade etti ve sözlerin şöyle sürdürdü. 

“AB ile vize serbestisi konusunda önümüzdeki süreçte somut bir yol haritasında anlaşmamız gerekiyor. Herkes bu konuda dürüst olmalı. Biz çifte standart istemiyoruz. Bir yol haritası var ve bu yol haritasına taraflar uymak zorundadır. Ya da yeni bir yol haritası ile vize serbestisi ve geri kabul konusunu artık çözüme kavuşturmamaız gerekecek. "dedi.

 ANLAŞMAZLIKLAR VAR

Hükümet  Türk vatandaşlarına vize serbestisinin en geç Ekim ayında sağlanmasını istiyor. Avrupa ise bunu neredeyse imkansız olarak görüyor. 

ŞANTAJ YAPMIŞLARDI

 AB bunun için Türkiye’nin Terörle Mücadele Kanunu’nda değişiklik yapmasını talep etmişti. Bu talep başta Erdoğan olmak üzere Türk yetkililerden büyük tepki görmüştü. 

Ankara vize serbestisinin sağlanmaması durumunda  Türkiye’nin de AB ile imzalanan geri kabul anlaşmasını uygulamayacağını dile getiriyor

 

AB VİZE TÜRKİYE
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kim Jong Un İçin Suikast Konusunda Suçlama
Kim Jong Un İçin Suikast Konusunda Suçlama
Karısının Nasıl Biri Olduğunu Televizyondan Öğrendi
Karısının Nasıl Biri Olduğunu Televizyondan Öğrendi