Kazakistan'da Başbakan Değişti ? Peki neden ?

Kazakistan'da Başbakan Değişti ? Peki neden ?

Kazakistan’da kan değişikliği meydana geldi. Son yıllarda Asya Kıtasının yükselen değeri olan Kazakistan’da Başbakanlık makamında koltuk değişikliği yapıldı.

Nursultan Nazarbayev, iki seneden bu yana Kazakistan Başbakanı olan Kerim Massimov'u görevinden azletti. Performansını zaten beğenmiyordu. Bu kişiyi  alarak Milli Güvenlik Komitesi'nin başına atadı.

 

ESKİ BAŞBAKAN YARDIMCISI BAŞBAKAN OLACAK

Başbakan Yardımcısı Bakytzhan Sagintayev, bir süre Başbakan olarak görev yapacak. 

 

KERİMOV ÖLDÜKTEN SONRA DENGELER DEĞİŞTİ

Orta Asya'da, Kerimov'un ölümünden sonra ikinci en önemli değişiklik olan Sagintayev'in göreve gelmesi, uzmanlarca farklı biçimlerde yorumlanıyor. Gerçek şu ki,  Nursultan Nazarbayev, Kerimov'un cenazesine katılmamıştı. Görev değişikliğini Nazarbayev'in Özbekistan'da Mirziyoyev'in iktidarına ve muhtemel değişikliklere karşı sessiz fakat önemli hamlesi olarak görmek de olası. Kurt devlet adamı Nazarbayev’in Özbekistan’daki bu değişikliğe bir cevap vermemesi zaten düşünülemezdi.

Nazarbayev, bölgedeki en yaşlı lider ve Sovyetlerin dağılması sürecinden bu yana görevini devam ettiriyor. Bu neredeyse bir rekor. Yılardır bir istikrar söz konusu.

 

Kerimov zamanında Özbekistan'ın özellikle Kırgızistan ve Kazakistan'la sorunlar yaşadığı biliniyordu. Özbekistan'da ölümle gelen değişiklikten sonra, Nazarbayev'in arkasından kimin geleceği, bölgeyi takip edenler için cevabı oldukça mühim bir soru.

 

MASİMOV DA RUS YANLISI VE ÇİN UZMANI

Uygur asıllı olduğu iddiaları dolaşan Massimov, Çin uzmanı olarak görülüyordu, diğer yandan Moskova ile iyi ilişkiler içerisindeydi. Kazakistan'da petrol fiyatlarının düşmesi ve son aylarda iyice artan terör problemi Masimov’un başını ağrıtacağa benziyor.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı