İsveç Şirketleri Türkiye'yi Terk Etmiyor

İsveç Şirketleri Türkiye'yi Terk Etmiyor

Türkiye darbe girişimi sonrasında ekonomik anlamda da bir daralmaya girdi. Pek çok şirket Türkiye’de gelecek görmediğini düşünerek kapılarını kapattı. Ayrıca FITC adlı kuruluşun Türkiye’nin notunu düşürmesi ve Türkiye’yi yatırım yapılması riskli ülkeler grubuna sokması Türkiye’nin elini zayıflattı. Artık yabancı firmalar Türkiye’ye yatırım yaparken iki kez düşünecek.

Ama İsveç böyle düşünmüyor. Ülke son zamanlarda işverenleri sayesinde Türkiye’ye yatırım yapıyor. Ticaret hacmi İsveç ve Türkiye arasında büyüdü.

İSVEÇ TÜRKİYE’YE YATIRIMI DESTEKLİYOR

 İsveç'te ekonomiyle alakalı yayın yapan ETN kanalına konuşan Friberg, darbe girişiminden sonra Türkiye’de gelecek gören ve yatırım yapan İsveçli şirketlerin durumunu değerlendirdi.

Türkiye'de 130- 150 civarında İsveçli şirketin bulunduğunu ifade eden Friberg, "Türkiye'deki İsveçli şirketlerin yarısı büyük, yarısı küçük ölçekli iş yapıyor. Darbe girişimi sonrası bu şirketler üzerinde yaptığımız büyük kapsamlı ankette, Türkiye'deki terör saldırıları ve darbe girişiminin İsveçli şirketleri ekonomik anlamda etkilemediği neticesine ulaştık.Anlaşılan darbe sonrası Türkiye’de ve İsveçli şirketlerde bir daralma görülmüyor. Söz konusu şirketlerin büyük bölümü büyümeye devam ediyor.'' diye konuştu.

TÜRKİYE’DE DURUM NORMALE DÖNDÜ

Türkiye'de durumun sakinleştiğini söyleyen Friberg, "Şu anda Türkiye'deki fotoğraf İsveçli şirketler için oldukça parlak ve yatırım yapmaya elverişli. Siyasi tansiyon düşmüş durumda .Artık gerilim yok. İleriye dönük de siyasi bir gerilim gözükmüyor. Anketimizi yanıtlayan İsveçli şirketlerin yüzde 90'ı, uzun ve kısa vadede Türkiye'de büyümeye devam edecekleri yönünde öngörüde bulundukları cevabını verdiler." dedi.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı