KÖMÜR REZERVLERİ HAYATA GEÇİRİLECEK

KÖMÜR REZERVLERİ HAYATA GEÇİRİLECEK

Türkiye'de yer altı kaynakları bakımından zengin bir ülkedir. Ama bu zenginlik uzun yıllardır dile getiriliyor ama bir türlü bu manada somut adımlar atılamıyor. Oysaki Türkiye doğal zenginliklerin beşiğinde yer alan bir ülke.

Bunun bilincinde olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin yeraltı zenginliklerinin ortaya çıkarılması için yeni bir hamle başlatıyor. Albayrak, Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü’ne 2017 yılı için 1 milyon metrelik derin sondaj talimatı geldi bile. Bı söz konusu rakam MTA'nın sondajda en bük hamlesi olacak.

Enerji Bakanlığı Bakanlık, 1 milyon metrelik sondajla, özellikle yerli kömürde yeni keşifler yaparak rezervin 20 milyar tona çıkarılmasını amaçlıyor.. MTA’ya 2017 yılı için 1 milyon metrelik sondaj hedefi kondu. Yani 2105'e göre 5 katı Zira  MTA 2015 yılında 330 bin metre sondaj yapmıştı.

Sondaj sadece belirli bölgelerde olmayacak.Her bölgede sondaj çalışması yapılacak. Ekonomiye bu yolla yeni kayanklar aktarulmış olacak.

 

MTA’nın yeni sondaj hedefi ile öncelik Türkiye’nin kömür rezervlerinde bugüne kadar tespit edilemeyen yeni kaynakları bulmak. 2006 yılında başlatılan yeni sondaj hamleleri ile 2016 senesine kadar 7 milyar ton kömür rezervi bulundu. Bulunan rezervler linyitten oluşurken, kalorifik değerleri de bin 1250 ile 2 bin 500 kilokalori arasında değişiyor. Bu son keşifler, Türkiye’nin toplam 15 milyar tonluk linyit rezervinin de neredeyse yarısı demek oluyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı