İngilizler İddia etti. Türkiye Gelecek 25 Yıl İçinde Süper Güç Olacak

İngilizler İddia etti. Türkiye Gelecek 25 Yıl İçinde Süper Güç Olacak

2050 yılında Dünya'nın durumu nasıl olacak ? Bugümkü süpre güçler 2050 yılında da güçlü mü olacak ? Neler değişecek ? Bu sorularını cevabını İngiliz Bankası HSBC verdi.

İngiliz banka HSBC“2050’de Dünya”adlı raporunu yayımladı.ilginç veriler var. Türkiye içinde güzel şeyler söyleniyor. Söz konusu rapora göre 2050 yılında Türkiye Dünyanın en güçlü 12. ülkesi olacak.

Raporda, dünya ekonomilerinin 2015 yılında geleceği seviyelere dikkat çekildi.Bu rapora göre Türkiye, 2050 yılına gelindiğinde dünyanın en büyük 12’inci ülkesi konumuna yükselecek. Türkiye  buna göre Rusya'yı geride bırakacak. Rusya 15. sırada yerini bulacak. Bir süper gücü Türkiye geride bırakacak Bunun dışında Arjantin, İspanyai Güney Kore, Avustralya Türkiye tarafından geride bırakılacak..

İngiliz bankasının  listesinde değerlendirme ölçütleri ülkelerdeki istihdam oranları, kaç kişinin çalışan nüfus içine girdiği, ülkenin toplam iş gücü, yaşlılık oranı olarak sıralandı. Zaten Türkiye'nin bu denli yükselişe geçmesinin sebebi ülkemizdeki doğurganlık oranının artışı ile çalışan nüfus sayısı arasındaki denge..

HSBC’nin raporunda 2050 yılına gelinde ekonomik gücünü artıracak memleketlere özellikle vurgu yapıldı. Türkiye dışında Mısır , Nijerya, Ukrayna da dev adımlar atacak ülkeler arasında gösteriliyor.

MİLLİ GELİR ARTIŞI 

Kişi başına düşen milli gelir artışı tahminlerinin de yapıldığı raporda Türkiye’deki kişi başına düşen mili gelir artışı 2010-2020 arası için yüzde 4, 2020-2030 arası için yüzde 3,9, 2030-2040 arası yüzde 3,8, 2040-2050 arası için ise yüzde 3,6 olarak gösterildi.

HSBC raporunda Türkiye için şu ifadelere yer verildi:

Raporda Türkiye'nin güçlü demografik yapısının kendisi için büyük bir avantaj olduğu belirtildi. Türkiye'nin kuvvetli temeller üzerine inşa edilen demokrasisi ile Türkiye gelecek 40 yılın süper gücü olarak lanse edildi. Türkiye'deki büyüme oranının çoğu ülkenin üstünde oalvcağı vurgulandı. Rapor Türkiye ile ilgili şu satırlara değiniyor.

“Daha önceki raporlarımızda da belirttiğimiz gibi biz Türkiye’nin uzun vadede oldukça güçlü bir hikayesi olduğuna inanıyoruz. Güçlü temeller ve oldukça iyi demografisi bulunan bir ülke olarak Türkiye tahmin edilebilir bir gelecekte saygı duyulacak bir büyüme oranı elde edeceğini düşünüyoruz."

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı