Yunanistan Türkiye'yi Övdü

Türkiye'ye bir övgü de Yunanistan'dan geldi. Hem de Çipras'tan...

Yunanistan Türkiye'yi Övdü

Sığınmacılar konusunda Türkiye'den başka müzdarip olan diğer bir ülke Yunanistan. O ülke de zor durumda. Özellikle Orta Avrupa memleketlerinin hudutlarını tek taraflı kapatma kararı alması ekonomik açıdan zor günler geçiren Yunanistan'ı zor durumda bıraktı. Yunanistan bunun sıkıntılarını yaşıyor.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, 81. Uluslararası Selanik Fuarı kapsamında düzenlenen geniş katılımlı basın toplantısında basın mensuplarınun sorularını cevapladı. Oldukça net sözler söyleyen Çipras Türkiye'nin Avrupa'ya ihtiyacı olduğu gibi Avrupa ülkelerinin de Türkiye'ye her bakımdan muhtaç olduğunu dile getirdi.

Orta Avrupa ülkelerinin sınırlarını tek taraflı kapatma kararı almasıyla Yunanistan'ın çok zor durumda kaldığını belirten Çipras, bu yüzden ülkede binlerce sığınmacının kaldığını hatırlattı.

Söz konusu anlaşmanın  sadece düzensiz göçü durdurmaktan ibaret olmadığını anımsatan Yunanistan Başbakanı Çipras, "Avrupa da sözünü tutmalı. Anlaşma sadece göçmenleri durdurmayı değil, ayrıca göçmenler için kanuni  yollar yaratmayı da içeriyor" şeklinde konuşarak Avrupa'ya bir manada görevini hatırlattı.

GÖÇMNELER KANUNİ YOLLARLA AVRUPA'NIN YOLUNU TUTMALI

Kanuni l yolların yeniden yerleştirme yoluyla göçmenlerin Avrupa'ya taşınması olduğunu ifade eden Çipras, şöyle devam etti:

"Şunu hep söylüyoruz. Türkiye'nin Avrupa'ya, Avrupa'nın da Türkiye'ye gereksinimi var. Manzara o ki Türkiye verdiği sözü yerine getirdi. Yan çizmedi. Düşünün geçişler Türkiye'nin devreye girmesiyle 6 binlerden günde 70 kişiye düştü. Bunu Türkiye'ye borçlu olduğumuzu söylşemek isterim. 

AVRUPA DA SÖZÜNÜ TUTSUN

 Fakat  maalesef, Avrupa'ın 2016 yılında Yunanistan'dan almaya söz verdiği 33 bin göçmenden sadece 3 bini için bu uygulandı.Daha fazlasını almalı. Avrupa, bu prosedürü hızlandırmalı."

Türkiye ve Rusya arasındaki ikili ilişkilere ilişkin bir soru üzerine Çipras, "Ne sıcak, ne de soğuk. Biz, ilişkilerin yeniden düzelmesinden memnunuz. Komşularımızın iyi ilişkiler içerisinde olmasını istiyoruz, savaş durumunda değil"  sözleri ile Türkşye ve Rusya'nın ilişkilerinde istikrara kavuşmasının bölge için önemine dikkat çekti.

Çipras, Yunanistan'ı gelecek yıllarda enerji merkezi haline getirmeyi planladıklarını söyleyerek  "21. yüzyılın enerji kanallarının Yunanistan'dan geçmesini istiyoruz. Bu TAP ile kısmen başarıldı. Şayet sınırlarımıza daha fazla boru hattı gelirse onları da memnuniyetle kabul ederiz" diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı