NASA'YA ALTERNATİF GELİYOR TAMAMEN YERLİ MİLLİ UZAY AJANSI

NASA'YA ALTERNATİF GELİYOR TAMAMEN YERLİ MİLLİ UZAY AJANSI

 Türkiye artık teknolojide de söz sahibi olacak. Kendi uydularımızı kendimiz yapacağız. Aynı zamanda bunları kendi topraklarımızdan uzaya göndereceğiz. Yeni uyduların tasarımı, yapımı ve içeriği tamamen Türk patentli olacak.

Bunu Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü die getiriyor.

 "Türkiye  olarak kendi uydularımızın tasarım ve üretimine dönük çabalarımız var. Aynı zamanda üs yapacağız. Uydu üssü. Kazakistan'daki Baykonur üssü gibi." dedi.

Özlü, AA muhabirinin, Türkiye'nin "Ulusal Uzay Araştırma Programı Yol Haritası"na ilişkin sorularını cevapladı. Önemli atılımların altını çizdi.

NASAYA ALTERNATİF UZAY AJANSI

ABD'de Nasa ile aynı işlece olacak Uzay Ajansı çalışmaları artık yakın gelecekte hayata geçecek. Bununla ilgili bir yasa tasarısı yanın zamanda gündeme gelecek. Uzay Ajansı tamamen yerli ve milli bir kurum oalcak. Yasa son şeklini almak üzere. Bakan Özlü Tübitak,Türksat ve TAI gibi kurumlarun havacılık ve uzay ile alakalı çalışmalarından da faydalanılacağını söyleyerek  bütün bu çalışmaların tek bir çatı altında toplanacağını dile getirdi.

TEK ÇATI ALTINDA

Bakan ,Türkiye'de havacılık ve uzayla alakalı çalışmalar yürüten TÜBİTAKTÜRKSATve TAI gibi çok sayıda kuruluşun bulunduğunun altını çizerek  , "Byük ülkelerde olduğu gibi, bu uzay ajansı Türkiye'nin uzaydan daha fazla istifade yararlanması için yararlı olacak... Türkiye olarak kendi uydularımızın tasarım ve üretimine dönük çalışmaları yürütürken, aynı zamanda bunları fırlatacağımız merkezin de Türkiye'de kurulmasına yönelik faaliyetlerimiz var. Yani bir uydu fırlatma merkezi sistemi... Dolayısıyla bu ajansın kurulması halinde bütün faaliyetler tek elden bir çatıda birleşecek . İşte  çalışmalar daha etkin bir şekilde yürüyecek." ifadesini kullandı.

 

Bakan Özlü lü, "Türkiye Uzay Ajansının kurulmasına yönelik çalışmaların başlatılması ve karara ilişkin gelişmelerle güncellenen programın, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nun 30. Toplantısı'na sunulması kararlaştırılmıştı." diye sözlerini sürdürdü.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı