Rusya -ABD Suriye Konusunda Gizli Bir Anlaşmaya mı İmza Attı ?

Rusya -ABD Suriye Konusunda Gizli Bir Anlaşmaya mı İmza Attı ?

Suriye'de taraflar arasında ateşken uygulanacağı dile getirilmişti.Özellikle bayram öncesinde kan dökülmemesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere sağ duyu sahibi kimseler bir ateşkes üzerinde durulması gerektiğini söylemişlerdi. Ama olmadı. Rusya bayram arefesinde 35 müslümanının canını aldı.

Bölgede ateşkes yok. Ama bazı kaynakalar atşkesin sağlandığını , tek tük çatışmaların gerçekleştiğini söylüyor.

Babdakanlık Sözcüsü Mark Toner da böyle düşünenlerden.

 Günlük basın toplantısında sadece birkaç yerde çatışmaların olduğunu söyledi. Suriye'de pazartesi akşamı başlayan ateşkese rağmen bazı şiddet olayları beklediklerini, tek tük şiddet olaylarının da böylesi bir ortam da son derece olağan olduğunu söylediç Söz konusu şiddet oaltlarının geçmişe nispeten azaldığını dile getirdi. Bu açıklamaların ne kadar gerçeği yansıttığı ise muamma.

RUSYA ABD TEMAS HALİNDE

Deli deliyi görünce sopasını saklar. Suriye'deki durum aynen bu.

Rusya ile temas halinde olduklarını ve değerlendirmeler yaptıklarını belirten Toner, şiddet olaylarına dair gelen raporları Rusya ile ortak şekilde değerlendirdikleri bilgisini tekrar iletti. Şiddetin azalmasını istediklerini belirten Toner 7 günlük sürecin ateşkein sağlanması adına önemli olduğunu hatırlattı.


Ayrıntılar neden açıklanmıyor?

Rusya ile ABD arasında varılan ateşkesin ayrıntılarının  bilinmediği aktarılarak anlaşmanın neden tamamen kamuoyuna açıklanmadığı sorusu üzerine Toner,  bu can alıcı soruya şöyle karşılık verdi.


"Anlaşmanın aytıntılarını paylaşmak kime ne kazandıracak ? Bunu açıklamak kimsenin çıkarına değil. Bunu kamuoyuna açıklamamaya yönelik değerlendirmemiz geçerli ancak bu halen süren bir değerlendirme. Hala incelemeye devam ediyoruz. Detayların açıklanabileceğine inandığımız bir noktaya gelirsek açıklayacağız."dedi.

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı