Almanya Rusya'ya Sert Çıktı :Saçmalamayın

Almanya Rusya'ya Sert Çıktı :Saçmalamayın

ler (BM) Genel Sekreterliği seçimi sebebiyle gerginlik yaşanıyor. Berlin, Rusya’dan gerçek dışı bilgileri (dezenformasyon) yaymaya son vermesini istedi.

BİRAZ CİDDİYET

Deutsche Welle'in verdiği bilgiye  göre Almanya Dışişleri Bakanlığı, Rusya Dışişleri Bakanlığı‘nı Almanya ile alakalı gerçekleri yansıtmayan açıklamalarda bulunmaması yönünde  ikaz etti. Ciddiyete çağırdı.

SAÇMALIK!

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Martin Schäfer, Rus mevkidaşının doğru olamayn vw duyulunca bu da ne denilen bilgileri tekrarladığını belirterek Moskova'dan bu saçmalığa bir son vermesini istedi.

Schäfer, Almanya'nın yeni BM Genel Sekreteri arayışına müdahale ettiği savlarının doğru olmadığını belirterek "resmi kanallardan bu tür bilgilerin yayılmasının dostane bir davranış olmadığını" dile getirdi. İkili ilişkilere bu tür açıklamaların zarar evrdiğibi söyledi.

BASKI MI VAR ?

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Almanya'nın Bulgaristan'a Avrupa Birliği Komisyonu yetkilisi Kristalina Georgieva'nın aday gösterilmesi için baskı yaptığını dile getirmişti.

Rusya ise herkesin  bildiği gibi BM kültür organizasyonu UNESCO Genel Direktörü Bulgar Irina Bokova'yı destekliyor, ona inanıyor.

 

Almanya hükümeti sözcüsü Steffen Seibert de Rus Dışişleri Bakanlığı'nın iddialarını geri çevirdi. Seibert  söz konusu adaylar arasında Georgieva'nın bulunmadığına dile getirerek konuyu bambaşka bir mecraya çevirdi.

BM Genel Sekreterliği için toplam 12 aday başvurdu. Portekizli eski BM Mülteci Yüksek Komiseri António Guterres favorilerin başında geliyor. Fakat prensip sıralamasına göre bu kez Doğu Avrupalı bir adayın koltuğa oturması bekleniyor. BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon 2016 Aralık ayı sonunda görevini devredecek.

BM tarihinde ilk kez bir genel sekreter seçim süreci daha şeffaf biçimde yürütülmeye çalışılsa da süreçte asıl söz sahipleri BMGK'nın daimi üyeleri ABD, Rusya, Fransa, İngiltere ve Çin oluyor.

Moskova ise sonraki BM Genel Sekreteri’nin Doğu Avrupa temsilcisi olması gerektiği konusunda ısrar ediyor.

Adı geçen beş üyenin veto yetkisi olduğu için bu üyelerin tamamının onaylamadığı bir adayın bu koltuğa seçilme şansı yok.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı