BM'DEN DANİMARKA'YA TEPKİ

BM'DEN DANİMARKA'YA TEPKİ

Avrupa sığınmacılar konusunda daha doğrusu sığınmacıları paylaşma konusunda adeta birbirine girdi. Danimarka’nın üst düzey yetkilileri geçtiğimiz hafta sığınmacıları paylaşma ve onlara vatandaşlık verme konusunda bir ortak paylaşıma dahil olmayacaklarını dile getirmiş ve Avrupa’nın bu sorunun Danimarka olmadan çözmesinin gerekli olduğunu söylemişti.

Resmi ağızdan yapılan açıklama Avrupa’nın çoğu ülkesinde tepki gördü. Bu tepkiyi en ciddi biçimde gösteren ise Nato Genel Sekreteri Ban ki Moon oldu.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, gelecek hafta başlayacak ve pek çok sayıda devlet ve hükümet liderini  bir araya getirecek BM Genel Kurulu Genel Görüşmeleri öncesi basın toplantısı düzenledi.

 

Genel görüşmelerin "çok hassas bir döneme " rastladığını vurgulayan Ban, Afrika, Asya, Avrupa ve Ortadoğu'daki problemlerin  çözümünde ilerleme sağlanması, sürdürülebilir kalkınma amaçlarının hayata geçirilmesi, iklim değişikliği ve herkes için refahın artırılması konularının önemli gündem maddeleri olacağını dile getirdi.

DANİMARKA’YA TEPKİLİ


Ban bilhassa göçmen ve sığınmacı akınları konusunda harekete geçilmesi gerektiğini belirterek "Uluslararası toplum göçmen ve sığınmacılar konusunda sorumluluğu paylaşmalı.  Bu sorun Dünya’nın bir sorunu. Bazı ülkeler sorumluluğu paylaşmayacağını söylüyor. Bu kabul edilemez. Herkes buradan fedakârlık göstermelidir. Daha fazla ülke, evlerinden ayrılmak zorunda bırakılmış insanlara kapılarını açmalı. Ülkeler göçmen kabul etmenin yararlarını daha fazla farkına varmalı. Düşmanlık yapmayın. Düşmanlık yapanlara da karşı çıkalım. Göçmen, sığınmacı ve azınlıklara karşı düşmanlığa herkes her yerde karşı çıkmalı." dedi.

Bu sözlerle hedefin Danimarka olduğu düşünülüyor.

EN FAZLA SIĞINMACI TÜRKİYE’DE

En fazla Suriyeli sığınmacıyı Türkiye'nin ağırladığını, Lübnan ve Ürdün'de de çok sayıda Suriyelinin bulunduğunu belirten Ban Danimarka'ya tepki göstererek hiçbir ülkenin tek başına sığınmacıların sorunlarını çözemeyeceğin söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı