Üzgünüm Türkiye'deki Darbe Başarıya Ulaşamadı

Bu kadar olur !

Üzgünüm Türkiye'deki Darbe Başarıya Ulaşamadı

15 Temmuz  darbe girişimin ardından Avrupalı siyasiler ağzılarındaki baklayı yavaş yavaş çıkarmaya başladılar. Avrupa darbe girişiminin akamete uğramasından oldukça üzüntü duymuşa benziyor. Zaman zaman sorumsuzca yapılan açıklamalar bunu gösteriyor.

Her zaman demokrasi bayrak yarışında lider gözükmeye çalışan ama uygulamalrı ile demokrasinin hiç bir ögesinin olmadığı Avrupa'da bu kez bir Hollndalı siyasetçi Türkiye'deki darbe girişiminin başarıızlığa uğramasından üzüntü duyduğunu dile getirdi.

Hollanda Parlamantosu özel oturumda, 15 Temmuz'da Türkiye'de yaşanan darbe girişimi ve sonrasında gelişen olayları ele aldı. Oturumda, aşırı milliyetçi  lider Wilders ile diğer siyasi parti temsilcileri arasında, "demokrasi" tartışması gündeme damga vurdu.

Sözlerine, "Ne yazık ki, 15 Temmuz'daki darbe girişimi başarılı olmadı" diye başlayan Wilders'e, Hıristiyan Demokrat Parti (CDA) lideri Sybrand van Haersma Buma tepki gösterdi. Demokrasinin yuvası bir yerde böyle bir açıklamanın yanlış olduğunu söyleyen Haersma Buma söz konusu darbenin seçilmiş bir idareye karşı yapıldığını hatırlatarak Wilders'i eleştirdi.

Hıristiyan Demokrat lider, "Burası demokrasinin temsil edildiği bir yer. Beğensek de beğenmesek de Erdoğan seçilmiş bir devlet başkanı  ve darbe girişimi seçilmiş bir idareye  karşı yapıldı. Darbe başarılı olsa ne görecektin?" dedi.

PVV lideri Wilders ise, "Erdoğan'ın olmadığı  bir dünya beni çok mutlu edecekti. Daha ne isterim!  Buna çok sevinirdim" karşılığını verdi. Aşırı sağcı lider, "Türkiye'de gerçek  darbenin Erdoğan tarafından yapıldığını ve hala devam ettiğini" öne sürdü. Wilders, "askeri rejimin her halükarda Erdoğan rejiminden daha iyi olduğunu" belirtti.

Wilders, 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Avrupa'dan Türkiye'ye ilk resmi ziyaretin Hollanda'daki Hıristiyan Demokrat hükümet temsilcisi tarafından yapıldığını hatırlattı. CDA lideri Buma'yı "ikiyüzlülükle" suçladı.

Buma ise, "O vakit darbeyi kimin yaptığınıhepimiz  biliyorduk. Şimdi  Türkiye'deki askerler bile bilmiyor kimin darbeci olduğunu" diye konuştu.

 
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı