İtiraf: Kaddafi'yi Öldürmeseydik Daeş Olmazdı

İtiraf: Kaddafi'yi Öldürmeseydik Daeş Olmazdı

İngiltere'de bir parlamento raporu,  her şeyi net biçimde ortaya koyuyor. DAEŞ denen terör örgütünün nasıl birkaç yıl içerisinde büyüdüğü, palazlandığı hep kafaları karıştırıyordu. Ama İngiltere’deki parlamentonun kendi raporu Batılı devletlerin bu eli kanlı örgütü nasıl görmezden geldiğini de ortaya koyuyor.

KADDAFİ ÖLDÜ DAEŞ ÇIKTI

2011'de İngiltere ve Fransa'nın Libya lideri Muammer Kaddafi'nin devrilmesiyle neticelenen askeri müdahalesini sert bir şekilde kritik etti. Raporda Kaddafi’nin devrilmesiyle Kuzey Afrika’da Daeş’in ortaya çıktığı belirtildi.

Parlamentonun Dış İlişkiler Komitesi'nin hazırladığı raporda, eski Başbakan David Cameron hava saldırıları için uygun bir stratejiye sahip olmamakla suçlandı.  Eski Başbakanın yanlış ve eksik uygulamaları ile örgütün büyümesine neden olduğunun vurgulandığı raporda istihbarat eksikliğine değinilerek yanlış istihbarat sayesinde özellikle Afrika’nın kuzeyinde DAEŞ’in kuvvetlenmesinin yolunun açıldığına işaret edildi.

Müdahalenin "doğru istihbarata dayanmadığı" ve DAEŞ'in Kuzey Afrika'da güçlenmesine yol açtığı da dile getirilen raporda, "Hükümet bilhassa bölgede sivillere yönelik tehdidin abartıldığını tespit edemedi. Burada dolduruşa gelindi. Yanlış kararlar alındı. Muammer Kaddafi'nin yaptığı açıklamaların bazı  bölümleri seçilerek, söyledikleri doğruymuş gibi kabul edildi. Ayaklanmalardaki militan aşırıcı unsuru da göremedi" denildi.

İngiltere hükümeti ise müdahalenin uluslararası bir karar olduğunu vurguladı.

İngiliz Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden yetki alındığına dikkat çekti. İngiltere ve Fransa'nın öncülüğündeki bir uluslararası koalisyon, rejimin Bingazi'deki muhaliflere saldırma tehdidinden sonra Mart 2011'de Muammer Kaddafi'nin güçlerine karşı hava ve füze saldırıları başlatmıştı. 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı