Türkiye'nin Geleceği Çok...

Türkiye'nin Geleceği Çok...

Türkiye’nin jeopolitik konumunun önemine bir kez daha vurgu yapıldı. Özellikle enerji koridorlarının fay hattı üstünden bulunan Türkiye’nin bu stratejik pozisyonuna bir atıf da Londra merkezli LBV Varlık Yönetimi Şirketinin Başkanı Cornelia Meyer’den geldi.

Türkiye’nin enerji transferinde önemi yadsınamayacak bir noktada olduğuna dikkat çeken Meyer Ortadoğu ve Kafkasya’daki enerji potansiyelinin transferi için Türkiye’ye bütün dünyanın gereksinimi olduğunu vurguladı. Ayrıca dev bir petrol ve doğalgaz ülkesi olan İran’ın da bu iki değerli metayı satmak için kullanabileceği tek güzergâhın Türkiye olduğunun altı çizildi.

’TEK YOL TÜRKİYE’DEN GEÇİYOR’

Meyer, Türkiye’nin iki kıtanın ve enerji noktalarının kesiştiği bir yerde jeopolitik açıdan önem arz eden bir bölgede olmasından dolayı enerji aktarımı konusunda başı çeken memleketler arasında olduğunu söyledi.

Dünyada ham petrolün yaklaşık yüzde 6’sı Türkiye üzerinden geçiyor. Bu oldukça önemli bir istatistiktir. Ayrıca İran dünya pazarlarına açılırsa gaz ve petrolü Avrupa’ya aktarmak ancak Türkiye ile mümkün olacak.

BENCE TÜRKİYE’NİN GEELCEĞİ ÇOK PARLAK

Meyer, Türkiye’nin bölgede birçok şeyi başarabilecek potansiyelinin bulunduğunu fakat bunun için önce bölgede tansiyonun düşmesi gerektiğini belirterek, "Türkiye’nin geleceği parlak. Şimdi Türkiye’nin durumu iç açıcı olmayabilir ama bu ileride değişecektir. Suriye yeniden kurulacaksa yeniden inşa edilecek ise bunda Türkiye’nin payı elbette çok büyük olacaktır.  Sizler, Suriye’yi de yeniden inşa etmeye yardım edecek, İran’ın Batı ülkelerine açılmasını sağlayacak insanlar olabilirsiniz. "dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı