CHICAGO’DA GENÇ BİR TÜRK SANATÇI RÜZGARI ESTİ

ARMAGGAN Art & Design Gallery sanatçılarından genç yetenek Tan Taşpolatoğlu ilk uluslararası solo sergisi Derelalizasyon II’yi Chicago’da sergiledi.

CHICAGO’DA GENÇ BİR TÜRK SANATÇI RÜZGARI ESTİ

ABD’nin en renkli şehirlerinden Chicago’da ARMAGGAN Art & Design Gallery sanatçılarından Tan Taşpolatoğlu ilk yurtdışı solo sergisi ile sanatseverlerle buluştu. Tan Taşpolatoğlu’nun Derealizasyon II isimli solo sergisi, Derin Baratka küratörlüğünde, Dank Haus Cultural Center bünyesinde yer alan Scharpenberge Art Gallery’de sergilenmeye başladı.

 

Tan Taşpolatoğlu’nun Derealizasyon II isimli solo sergi açılışına Chicago Başkonsolosu Umut Acar ve Türk-Amerikan Ticaret Odası Başkanı Prof. Dr. Sevil Kutay’ın yanı sıra seçkin sanat tutkunu konuklar ve koleksiyonerler de büyük ilgi gösterdi.

 

Sanatçı Tan Taşpolatoğlu, Chicago’da açtığı solo sergisini gezen izleyicinin beğenisi ve gerçekleştireceği yeni projelere olan ilgisinin kendisini çok mutlu ettiğini ileterek, “İstanbul'da ARMAGGAN Art & Design Galeride ilkini gerçekleştirdiğim Derealizasyon sergisinin devamı niteliğinde olan yurtdışındaki ilk solo sergim için, Chicago'daki atölyemde ortaya çıkan eserlerin üretim sürecinde Amerikalı sanatçılarla etkileşimim ve şehrin kendine özgü ambiyansı çalışmalarıma farklı bir algı kazandırdı. Türkiye’den gelen bir sanatçı olmam sanat izleyicisinde merak uyandırdı. Farklı lokasyonlarda ürettiğim ve dünyanın farklı yerlerinde farklı insanlarla buluşan resimlerimin konularının evrensel ve varoluşsal bütünlüğü, yeryüzündeki birleştirici özelliğini anlamamı sağladı.” dedi.

 

Sergi küratörü Derin Baratka da, Derelizasyon II sergisinin sanatın iyileştirme gücünü anlatan, farkındalığını yaratan hem bir sosyal sorumluluk projesi hem de Modern Türk sanatını ve sanatçılarını Amerika'da tanıtım amaçlı başlattığı sergilerin ilki olduğu için çok önemli ve özel olduğunu iletti.

 

İlkini ARMAGGAN Art & Design Gallery ile İstanbul’da sergileyen sanatçı, Chicago’da ikincisini sergilediği Derealizasyon II solo serisi ile, kişinin, çevresini olduğundan farklıymış ve kendisine yabancıymış gibi algılaması fikri etrafında dolaşıyor. Zamanın katmanlarının, üst üste adeta yığılırcasına nasıl flulaştığını ve neredeyse görünmez hale gelerek hafızalarda silinircesine boşluğa düştüğü anların bireylerde ve toplumlarda nasıl bir anksiyeteye sürüklendiğini sorguluyor. Kişilerin ve mekanların aidiyetliklerini ve gerçekliklerini kaybettikleri bir düşünce yapısında sanatçı izleyiciye içinde bulundukları bu olağan hissi yaşarken yalnız olmadıklarını ve içerisinde mücadele ettikleri depresyon hissini sanat ile aşabileceklerini yansıtıyor. Derealizasyon II, Tan Taşpolatoğlu’nun Chicago’nun farklı mekanlarında yarattığı çizimlerinden ve çalışmalarından oluşuyor. Sanatçının eserlerinde yakaladığı renk hareketleri evrenin evrim kuramı içerisindeki büyük patlama, doğal felaketler, hormonal ve ruhsal temsiliyetlerin bir yansımasını oluşturuyor.

 

Tan Taşpolatoğlu 2012 yılından bu yana ARMAGGAN Art & Design Gallery sanatçıları arasında yer almaktadır. İlk yurtdışı sergi deneyimini ARMAGGAN Art & Design Gallery ile birlikte Turkish Cultural Foundation (TCF) desteği ile Sofa Chicago’da 2014 yılında elde eden genç sanatçı, ilk yurt dışı solo sergi performansını yine Chicago’da ARMAGGAN Art & Design Gallery, Turkish Cultural Foundation (TCF) ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı desteği ile gerçekleştirdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı