UKRAYNA’NIN İADE ETTİĞİ MANDALİNALAR NEREYE GİDECEK?

Ukrayna, Türkiye’den gönderilen 29 ton mandalinayı Akdeniz sineği gerekçesiyle iade etti. CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı’na, ‘sağlığa zararlı’ olduğu gerekçesiyle iade edilen mandalinaların akıbetini sordu.

UKRAYNA’NIN İADE ETTİĞİ MANDALİNALAR NEREYE GİDECEK?

 

Mersin ve yöresindeki meyve üreticilerine zor günler yaşatan Akdeniz sineği sorunu, Ukrayna’nın, Türkiye’den gönderilen 29 ton mandalinayı iade etmesiyle bir kez daha gündeme geldi. Ukrayna makamları, mandalinaların sağlığa zararlı organizma içerdiği gerekçesiyle iade edildiğini Türk makamlarına bildirdi. 

Konuyu meclis gündemine taşıyan CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, “Türkiye'den Ukrayna'ya ihraç edilen 29 ton mandalina sağlığa zararlı organizma içerdiği gerekçesiyle iade edilmiştir. Odessa Limanı'nda kontrol edilen mandalinada Akdeniz sineği tespit edilmiş, bunun üzerine Ukrayna Hükûmeti Türkiye'ye konuyla ilgili nota vermiştir.  Bu kürsüden, defalarca çeşitli biçimlerde dikkat çektiğimiz Akdeniz sineğiyle mücadele sorunu artık ekonomimizi vuran bir noktaya gelmiştir. Geçtiğimiz ay Avrupa'nın iade ettiği tonlarca limondan sonra şimdi de aynı sorunun mandalinada ortaya çıkması bu konuda gerekli önlemlerin alınmadığının açık göstergesidir.  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na konuyu hızla değerlendirerek gerekli önlemleri alması ve iade edilen ürünlerin akıbetinin ne olduğunu kamuoyuna açıklaması çağrımızı yineliyoruz” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı