Kendinizi Uzay Boşluğunda Hissedeceğiniz Sıradışı Bir Sergi …

Tophane-i Amire Tek Kube Salonu’nda HAS Mimarlık’ın yapıtları arasından sanatçıların yaptığı seçki ve yorumla tasarlanan ‘Mimarlığın Ses ve Işık Hali’ sergisi ziyaretçilerini kelimenin tam anlamıyla büyülüyor. Sergiyi gezenlerin kendilerini uzay boşluğunda hissettikleri duygusu ağır basarken, fonda duyulan müzik ise oldukça “kozmik” olarak değerlendirilmekte.

Kendinizi Uzay Boşluğunda Hissedeceğiniz Sıradışı Bir Sergi …

Tophane-i Amire’de 3 Kasım’da başlayan ve 13 Kasım’a kadar devam edecek olan serginin açılış kokteyli mimarlık dünyasının yanı sıra birçok sanatseveri de bir araya getirdi. HAS Mimarlık’tan Ayşe Hasol Erktin ve Doğan Hasol’un ev sahipliği kokteyle, Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek, Yapı Merkezi Kurucusu Ülkü Arıoğlu, Soyak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Taner Soyak, Krea Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kodal, Pamir/Soyuer’den Firuz Soyuer’in de aralarında bulunduğu birçok ünlü isim katıldı.

 

Gezenlerin müthiş ve bir o kadar da farklı bir deneyim yaşadıklarını dile getirdikleri ‘Mimarlığın Ses ve Işık Hali’ sergisi için ziyaretçilerin ortak izlenimleri ise şöyle: “Görseller, ses, ışık büyüleyici. Kendinizi uzay boşluğunda hissediyorsunuz. Müzik ise kozmik. Işığın renkleri ve seslerin değişimi de bir o kadar büyüleyici. Her yönden unutulmayacak kadar güzel, tesirli ve alışılmamış. Uzay çağını hissettiren bir proje…”

 

Eğer siz de böylesine bir deneyimden yoksun kalmamak, görsel bir şovun izlerini mimari ve sanatsal olarak değerlendirmek istiyorsanız, bu sergiyi sakın kaçırmayın. Sergi, 13 Kasım tarihine kadar Tophane-i Amire’de ziyaret edilerek, deneyimlenebilir…

 

Geçmiş-Gelecek Sentezi

3. İstanbul Tasarım Bienali “yaratıcı mahalleler” programı kapsamında Tophane-i Amire Tek Kubbe Salonu, farklı bir sanatsal görsel şölene ev sahipliği yapıyor. HAS Mimarlık projelerinden yapılan seçki, mekâna özgü tasarım ve dijital teknolojilerin bütünleştiği bir sergilemeyle, Tophane-i Amire Tek Kubbe Salonu’nun büyülü atmosferinde bir geçmiş-gelecek sentezi oluşturmayı amaçlıyor.

 

Bu sanatsal kurguda Tek Kubbe Salonu odak noktası olarak ele alınırken, çağdaş yorumlarla, eskiden-yeniye, bütünden-parçaya, gerçekten-sanala, dengeden-dengesizlik haline dönüşümler yaratılıyor. Sergileme,de ziyaretçinin de performansın içine çekilmesiyle zaman ve mekan kavramlarının bulanıklaştığı; belki de bu güne kadar alışılmadık bir mekansal deneyim algı ile sizei karşı karşıya bırakarak farklı bir deneyim yaşatıyor.

 

Tarihi Kubbeyi Yeniden Yorumlamak

Tek Kubbe Salonunun kuvvetli bir mimari öğesi olan kubbe, ana fikrin başlangıç noktasını oluşturmuş. Kurgu, bu noktadan yola çıkan ve kubbeye karşılık gelen ters

“ışık kubbe” ile geliştirilmiş. Kubbe geometrisinin kusursuzluğuna karşılık, ışık kubbe; bugünün yorumuyla tarihi kubbeyle diyalog kuran bir yapı olarak kurgulanmış.

 

Yeni üretim kubbeyi kendine yüzey edinen görsel-işitsel sunum, kubbe çağrışımları üzerinden, hem HAS Mimarlık yapıtlarını, hem de mekânın atmosferini bütünleştirerek yeniden kurguluyor. Ziyaretçi, kendini saran deneyim sırasında, ışık ve sesin hareketiyle gerçek ile sanal uzamlar arasında gidip geliyor.

 

 

————————————————————————————

Serginin Öyküsü:

2014 yılında, Buşra Tunç’un HAS Mimarlık’ta çalıştığı dönemde, mimarlık ve dijital teknolojilerin kesişim noktalarını araştırması ve NOHlab kurucuları, Candaş Şişman ve Deniz Kader’le işbirliği yapmasıyla başlayan süreç, HAS Mimarlık projelerini içeren bir performans tasarlanmasını gündeme getirdi. HAS Mimarlık kurucu ortakları Ayşe Hasol Erktin, Hayzuran Hasol ve Doğan Hasol’un da heyecanla destek verdikleri ilk düşünce, mekâna özgü tasarım ile medya sanatının iç içe geçtiği öncü bir örneğin yolunu açtı.

 

Tarihi mekânı odak noktasına alarak, dijital teknolojinin sunduğu olanaklarla yeni bir mekânsal algı yaratma düşüncesi, mimari ile dijital sanatın birlikte ele alınmasını gerektiriyordu. Bu nedenle, mimarlar ve sanatçılar tasarım sürecinin her anında etkileşim içinde çalıştılar. Ekibe -yine eski bir HAS Mimarlık çalışanı olan- Pelin Derviş’in danışman olarak katılması, serginin yöntem ve süreçler düzeyinde gerçekleşmesini sağladı.

————————————————————————————

KÜNYE

Mekân ve İçerik Tasarımı : Buşra Tunç, NOHlab

Danışman : Pelin Derviş

Sayısal Tasarım : Veysel Açıkel

Grafik Tasarım : Ali Emre Doğramacı

Animasyon Tasarımı : Necmi Deniz Akıncı

Ses Tasarımı : Giray Gürkal

Mekân Kurulumu : Sergen Tertemiz

Teknik Prodüksiyon : Visio-vox

Asistanlar : Taylan Karabaş, Furkan Ruşen

Teşekkürler : DECOL, Yüksek İşler, Asvill Yapı, Bülent Tuncay

 

TASARIM EKİBİ HAKKINDA:

 

BUŞRA TUNÇ

Buşra Tunç; mimarlık, sanat, tasarım alanlarında algı ve deneyim odaklı işler üreten bir mimar ve sanatçıdır. Üniversitede mimarlık, sinema ve ses eğitimi aldı. Çalışmalarında temel motivasyonunu mekânın kendisinden alır. İşlerinde mekansal müdahaleler, ışık, ses, ve malzeme kullanarak hafıza, zaman ve mekan kavramları üzerine izleyiciyi içine alan atmosferler kurar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı