KADINLAR DÜKKAN AÇIYOR

Size bir kadın hikayesinden bahsetmek istiyoruz. Bir araya gelen Kadıköy kadınlarının gücünden ve başarısından.

KADINLAR DÜKKAN AÇIYOR

Bundan yaklaşık 8 ay önce Kadıköy Belediyesi, kadın politikalarını ve çalışmalarını belirlemek için kadınlarla toplandı. Bu toplantıya kadın örgütleri, sendikalar, Kadıköy’de yaşayan kadınlar, akademisyenler katıldı. Ve bu toplantıda Kadıköy’deki sokak aydınlatmalarından, belediyede Toplumsal Eşitlik Birimi kurulmasına kadar bir çok konu tartışıldı, konuşuldu, kararlar alındı. Bu kararlardan biri de kadınların el emeği ürünlerini sergileyip, satabilecekleri bir satış noktası oluşturulmasıydı. Ve hemen çalışmalara başlandı.

Kızılderililerin değiş-tokuş bayramlarının ismi olan “Potlaç” ilham oldu. Ve “Potlaç” adının verildiği satış noktası Mayıs sonu Moda Çay Bahçesi’nin arka tarafına kuruldu. Her hafta 40 standın yer aldığı satış noktasını görmeliydiniz. Haftanın üç günü Moda Çay bahçelerinin önünün çehresi değişti. Güzelleşti. Kadınların takı tasarımı ürünlerinden tutun da, bez bebekleri, dikiş- nakış ürünleri, yağlı boya resimleri hem sokağı güzelleştirdi hem de kadınlar arasındaki dayanışmayı güçlendirdi.

Potlaç satış noktasında 19 hafta boyunca 200’den fazla kadın ürettiği ürünleri satarak gelir elde etti. Kadın ve LGBTİ örgütlerine de stand ayrılan pazarda 17 kadın ve LGBTİ örgütü stantlardan faydalandı.

İşte Kadıköylü kadınların, Mayıs ayında Moda’da başlayan bu Potlaç serüveni 25 Kasım itibariyle Caddebostan Kültür Merkezi’deki Potlaç Dükkân’a taşınıyor.

Caddebostan Kültür Merkezi Giriş Katında açılacak dükkanda kadınlar kar kış kaygısını yaşamadan, satamadığım ürünleri nereye nasıl götürürüm diye düşünmeden emeklerini sergileyecekler. Pazartesi hariç her gün, 10.00-21.00 saatleri arasında açık olacak Potlaç Dükkânda, Potlaç Ağı’ndaki kadınlar dükkânda nöbetleşe görev alacak.

Kadıköylü kadınlar için Potlaç Dükkâna ürün koyabilmenin ön koşulu, Kadıköy’de yaşıyor olmak (ikamet belgesi), ürünlerin kendi üretimi olması ve vergi muafiyeti belgesi almış olmak.

Caddebostan Kültür Merkezi’ndeki bu dükkan 25 Kasım 2016’da yani Kadına Şiddetle Mücadele Günü’nde açılacak. Potlaç Dükkân’ı 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde açarak; kadınların ekonomik güçlenmelerini; dayanışma ve örgütlenme deneyimlerini görünür kılmak amaçlanıyor. Yani kadınlara güç versin ve bir araya geldiklerinde neler başarabileceklerini herkes görsün diye.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı