ÇALIŞMAYAN EV HANIMI NASIL EMEKLİ OLUR ?ÇOK BASİT

SGK'yı en çok meşgul eden sorulardan biri de çalışmayan ev hanımlarının nasıl emekli olacağı Pirmlerin yüksek olduğunu söyleyenlere inat aslında oldukça kolay.Bir dilekçeye bakar.

ÇALIŞMAYAN EV HANIMI NASIL EMEKLİ OLUR ?ÇOK BASİT

Türkiye'de SGK'nın karmaşık yapısı insanlarımızı bazen bezdiriyor. Ama bilmek kadar araştırmak da önemli. Kulaktan duyma bilgilerle hareket edilemzse doğru bilgiye resmi yollardan kolaylıkla ulaşılabilir.

Ev hanımlarından en çok gelen sorulardan biri ..

Ben nasıl emekli olabilirim..

Kadınlarından en çok gelen soru  olan “Çalışmayan ev kadınları nasıl emekli olabilir?” Ev işleri, çocuk bakımı derken çalışmak istemesine rağmen çalışamayan ev kadınlarının bu soruyu sormaları çok normal. Çünkü çalışmadan emekli olma imkânının olması onlar için önemli.

Çalışmayan ev kadınları nasıl emekli olabilir
Çalışan, üreten, ekonomiye katkıda bulunan ev kadınları, bunun karşılığını emeklilik olarak alabilir. Yapmanız gerekenler çok basit aslında detaylara geçmeden yüzeysel olarak yazıyorum ki ; Hemen en yakın SGK’ya gidin, dilekçenizi verin. Şartlar ise hiç de zor değil aslında.

Peki Çalışmayan ev hanımı nasıl emekli olur ? Önce müjdeyi verelim. Ev kadınları belli şartları tamamladıklarında emekli olabilir ve emekli maaşı alabilir. Şimdi gelelim bunun nasıl olacağına…

İşyerinde Çalışmadan İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilirsiniz. İsteğe bağlı sigorta çalışmadan emekli eder.

Birinci şart; bir işyerinde zorunlu sigorta kapsamında çalışmıyor olmak ya da 30 günden az çalışıyor olmak…

İkinci şart; 18 yaşını doldurmuş olmak.

Üçüncüsü; Kendi sigortalılığı dolayısıyla, bir maaş almamak. Dördüncüsü ise Türkiye’de ikamet etmek. Bu şartları taşıyorsanız dilekçenizi yazıp, en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne (SGK) gidin. Dilekçenizi verdiğiniz günün ertesi günü sizin için emeklilik tarihi başlamış demektir.

Siz artık isteğe bağlı sigortalı oldunuz… Şimdi bunun için bir prim ödemeniz gerekiyor. Bu prim miktarını gelirinize göre belirlemeniz mümkün. Yani en azını da ödeyebilirsiniz, en yükseğini de. Böylece ileride alacağınız emekli maaşınızın miktarı artabilir ya da azalabilir. Bizim tavsiyemiz; imkânı olan en yüksek miktardan ödemeniz. İleride rahat edersiniz. Ödeyeceğiniz miktarlar asgari ücrete göre belirleniyor. En düşük miktar, brüt asgari ücretin yüzde 32’si kadar oluyor. Bunun yüzde 20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi olarak alınıyor. Kalan yüzde 12’si de genel sağlık sigortası primidir ki, böylece sağlık hizmetlerinden de yararlanabiliyorsunuz. 2014 yılının ilk 6 ayı için belirlenen brüt asgari ücret 1.071 lira. Bunun yüzde 32’si ise 342 lira 72 kuruş… Bu miktar en düşük ödenecek rakamdır.

BAĞ-KUR’LU OLUYORSUNUZ

İsteğe bağlı sigortada bir incelik var. Bu şekilde ödenen primler 5510 sayılı Kanun’un 4. maddesinin b fıkrası kapsamında. Başka bir deyişle Bağ- Kur sigortası olarak değerlendiriliyor.

BUNU DENEMEYİN

Çokça duyduğumuz bir uygulama var, bu konuda da uyarmak istedim. Özellikle ev kadınları, bazı tanıdık şirketlerde çalışmadıkları halde hatır olarak sigortalı gösteriliyor. Çalışmadığı halde bir yerde kendisini sigortalı göstertme yoluyla sigortalı olmak, kişinin sahte sigortalı olmasına sebep olur. Durumun tespit edilmesi halinde sahte sigortalılık iptal edilir. Bu bir suçtur.

İSTEĞE BAĞLI MÜRAACAT

İlk defa isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerin örneği Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği ekinde yer alan “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” ile ikametgâhlarının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüklerine/sosyal güvenlik merkezlerine başvurmaları gerekiyor.

İsteğe bağlı sigortalılık, müracaatın Kurum kayıtlarına intikal ettiği tarihi takip eden günden itibaren başlamakta.

kaynak sgk gen tr

çalışmayan ev hanımı emekli nasıl oluri sgk prim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı