Kimse Bilmiyor iŞ-KUR'DAN ZORDA KALANLARA MAAŞ DESTEĞİ

İşkur işi bozulan ve ödeme güçlüğü çeken esnafa ve şirket sahi,bine yardımda bulunacak. Kimse bu ayrıntıyı bilmiyor ama İş kur can simidi olacak

Kimse Bilmiyor iŞ-KUR'DAN ZORDA KALANLARA MAAŞ DESTEĞİ

Türkiye sosyal bir devlet olma yolunda ilerliyor. Son haberler bunu gösteriyor. İŞKUR'un müjdesi önemli.

Hükümete yakınlığı ile bilinen Sabah’ın haberine göre; ödeme güçlüğü çeken esnafa ,şirkete İşkur destek verecek.

Üretimi aksayan şirket çalışanlarının maaşları İŞKUR tarafından ödeniyor. Maaşlar brüt asgari ücretin yüzde 150’si kadar hesaplanabiliyor. Başvuru için fazla işleme gerek yok.

 

Devleti yanında hissedecek

Bilindiği gibi son zamanlarda vergi yükü ağır geldi esnafa. Böyle olunca da tepkiler ön plana çıktı. Mükellefi rahatlatacak gelişme İş-kur'.dan geldi.

iŞ KUR DEVREDE

İşletmeler eğer üretimlerinde de bir sıkıntı yaşarlarsa bu kez İŞKUR devreye girerek maaşları ödüyor. Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya deprem, yangın, sel gibi zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak üçte bir oranında azaltılması veya işletmede faaliyetin en az 4 hafta durdurulması halinde çalışanlara gelir desteği sağlanıyor.

GSS primleri de karşılanıyor

İşçilere maaş ödendiği gibi onların Genel Sağlık Sigortası primleri de karşılanıyor. Nakit darlığı, ödeme güçlüğü, pazar daralması ve stok artışı gibi sebeplerle üretim azalırsa burada kısa çalışma ödeneği devreye girmiyor.

Peki ne yapmak lazım?

İşveren, İŞKUR’a müracaat edip, Kısa Çalışma Talep Formu dolduruyor. İŞKUR inceleme yaparak işyerinin kısa çalışma ödeneği almasına karar veriyor.

Günlerin tamamı isteniyor

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanacak işçilerin parayı alabilmeleri için işsizlik sigortası bakımından günlerinin tamam olması isteniyor.

Kazancın yüzde 60’ı

Günlük kısa çalışma ödeneği sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60’ı oluyor. Bu şekilde yapılan hesapta ortaya çıkan rakam brüt asgari tutarın yüzde 150’sini geçemiyor.

Yani aylık brüt ücreti 2.000 TL olan bir işçiye ödenecek aylık tutar 1.200 lira oluyor

KAYNA SABAH

işkur maaş desteği asgari ücret
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı