KİMLER YAŞI BEKLEMEDEN EMEKLİ OLABİLİR ? FIRSATI KAÇIRMAYIN

Erken emeklilik adı altında hayal kırıklığına uğrayanların var olduğunu söylemeliyiz. Ama bazı kesimler yaşı beklemeden erkenden emekli olabiliyor.Birtakım püf noktaları var. Ayrıntıları haberimizde.

KİMLER YAŞI BEKLEMEDEN EMEKLİ OLABİLİR ? FIRSATI KAÇIRMAYIN

6 YIL KAZANMA ŞANSI


Doğumdan önce sigortası yapılan, adına prim ödenen ve çocuğu yaşayan tüm kadınlar (SSK’lı, Bağkur ve memur kadınlar) doğum borçlanması yapabiliyor. En fazla üç çocuk için geçerli oluyor. Her çocukta 2 yıl olan bu hak 6 yıl (2160 gün) prim kazanmayı sağlıyor. Yani ekstra çalışma derdi yok, erken emeklilik var. Emeklilikte yaşa takılanların sorununu çözmek için çalışma başlatıldı. Primi doldurup emeklilik yaşını bekleyenlere, eksik her yıl için yüzde 5 düşük maaşla erken emekli olma imkanı getirilmesi bekleniyor. Öte yandan 8 Eylül 1999’dan önce SSK girişi olanlar, 3600 gün primle emekli olabiliyor. Bu şart Bağkurlu’larda 5400 gün.


250 GÜN YAŞTAN DÜŞÜYOR


Bakıma muhtaç çocuğu bulunan kadın sigortalıların, Ekim 2008’den sonraki prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına ekleniyor. Bu süre yaştan düşülüyor. Örneğin; Ekim 2008’den sonra 1000 gün primi bulunan bir anne 1250 gün prim ödemiş sayılıyor. 250 gün yaştan düşüyor. Bu haktan sigortalı bütün anneler yararlanıyor.
 

1800 GÜN YETİYOR


Yüzde 60 işgücü kaybı olanlar ile sürekli başkasının bakımına muhtaç derecede malul olanlar yaşı beklemeden emekli olabiliyor. Bunun için 10 yıl sigorta, 1800 gün prim ve en az yüzde 60 oranında iş gücü kaybı aranıyor. SGK Sağlık Kurulu’ndan rapor alanlara 1000 TL’ye yakın maaş bağlanıyor.
 

YIPRANMAYA DİKKAT


Yıpranmayla 5 yıla kadar erken emekli olunabiliyor. Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan işçi ve memura ilave prim hakkı veriliyor. Bu, emekli olunacak prim sayısını artırırken, emekli olunacak yaşı öne çekiyor. Örneğin; 20 yıl çalışan bir kişi yıpranmayla 25 yıl çalışmış sayılarak 5 yıl erken emekli olma hakkı elde edebiliyor. SGK’ya sorup işinizle ilgili bilgi alın.
 

YAŞ BEKLEYENE KADEMELİ MAAŞ!


Emeklilikte yaşa takılanların sorununu çözmek için çalışma başlatıldı. Primi doldurup emeklilik yaşını bekleyenlere, eksik her yıl için yüzde 5 düşük maaşla erken emekli olma imkanı getirilmesi bekleniyor. Öte yandan 8 Eylül 1999’dan önce SSK girişi olanlar, 3600 gün primle emekli olabiliyor. Bu şart Bağkurlu’larda 5400 gün.

 

kaynak posta.com

EMEKLİ PARA ERKEN EMEKLİ KİMLER ERKEN EMEKLİ OALBİLİR ERKEN EMEKLİLİK YAŞI BEKLEYENE
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı