Rusya Yine Yaptırma Başladı! Mandalinalarımızı Almadı

Rusya ile iyileşen ilişkilerden bahsediyoruz. Ama son yapılan yine bir şeylerin ters gittiğini adeta gözler önüne seriyor. Türkiye'den giden mandalinalar Kırım'a alınmadı.

Rusya Yine Yaptırma Başladı! Mandalinalarımızı Almadı

Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi’nin (Rosselhoznadzor) Türkiye’den Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Sivastopol şehrine yük taşıyan Varyag isimli gemiyle getirilen 49 ton mandalinanın ülkeye girişine izin verilmediği bildirildi.

Rospotrebnadzor Basın Servisinden yapılan açıklamada, Türkiye’den gelen mandalinaların Rusya gümrük sıhhi epidemiyolojik ve hijyenik şartlarına uymadığı için ülkeye sokulmasına izin verilmediği kaydedildi.

Daha önce Rusya tarafından işgal edilen Sivastopol’ün (Akyar) sözde yönetimi, Türkiye’nin Zonguldak limanına yapılan feribot seferlerinin 28 Ekim’de yenilendiğini bildirmişti.

8 Kasım’da Ukrayna’nın Odessa Mahkemesi Türkiye’den Rusya tarafından işgal edilen Kırım’a yük taşıyan Varyag isimli gemiyi gıyaben tutukladığını duyurmuştu.

Rusya'nın 2014 yılında Kırım'ı işgal etmesinden sonra Ukrayna Devlet Deniz ve Nehir Ulaştırma Müfettişliği, Ukrayna’nın Kırım’da bulunan Kezlev, Kerç, Akyar, Kefe ve Yalta’daki limanlarını uluslararası trafiğe kapattı. Ardından Ukrayna Bakanlar Kurulu, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da bulunan Sivastopol, Kezlev (Yevpatoriya), Yalta, Kefe (Feodosiya) ve Kerç limanlarını, yabancı gemilere açık limanlar listesinden çıkardı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun, Kırım'ın Rusya tarafından işgalinin tanımamasına ilişkin bildiriyi kabul etmesinden sonra, ulaştırma şirketlerinin, işgal edilen yarımadaya uçak veya gemi seferi düzenlemesi yasaklandı. Uluslararası normlar ve Ukrayna mevzuatı gereğince, söz konusu normların ihlal edilmesi durumunda, ulaştırma aracına el koyma ve şirkete uluslararası sefer düzenleme yasağı gibi ciddi yaptırımlar uygulanıyor.

QHA

kıırm mandalina türkiye rusya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı