KARS KAZI ARTIK KARGOYLA SOFRALARA KONUK OLUYOR

Kaz denilince akla Kars gelir. Özellikle karın düşmesinden sonra Kaz Kars'tan ülkenin farklın bölgelerine yolculuğa çıkar. Kaz eti artık kargo ile gönderiliyor. Hastası o kadar fazla ki.

KARS KAZI ARTIK KARGOYLA SOFRALARA KONUK OLUYOR

Kars kaz yetiştiriciliğinde artık Türkiye'ni,n bir numarası. Kasım ayından itibaren Kazlar ülkenin dört bir yanına gönderilir. Sofralara lezzet katar.

Kazlar artık kargo ile başta İstanbul,Ankara ,İzmir olmak üzere büyük kentlere gönderiliyor.

İlkbahar mevsiminde meralarda otlatılarak büyütülen, ekim ayından bu yana da besiye alınıp irileşmeleri için sadece arpa ile beslenen kazlar, kar yağışının ardından kesime alındı.

HEMEN KESİLİYOR.

Etinin lezzetli olması için kar yedikten sonra kesildiği belirtilen kazların daha sonra tuzlanıp kurutulma işlemi sonrası satışa sunulmaya başlandı.

KARGO İLE KAZ ETİ...

Kars'ın yöresel lezzetlerin başında yer alan kaz eti, il ve ilçelerdeki lokantalar ile Cıbıltepe Kayak Merkezi'ndeki oteller bölgesinde yerli ve yabancı turistlere servis edilmesinin yanı sıra yurdun dört bir yanına kargo ile gönderiliyor. Kars'ın Sarıkamış ilçesinde kaz besiciliği yapan ve aynı zamanda internet üzerinden kaz eti satan Hasan ArslanKars'ın yöresel lezzetlerinin başında gelen kaz eti satışlarının başladığını  dile getirdi.

BÜYÜK BİR TALEP VAR..

Kars kazına yoğun talep olması sebebiyle kaz satışlarını internet üzerinden yapmaya başladıklarını vurgulayan Arslan, "Şu anda internet üzerinden yaptığımız satışlarda büyük bir patlama var. Kış sezonu başlamasıyla Karskazına büyük bir talep var." dedi.


KİLOSU 50 LİRA

Arslan, bu yılki kazların meralarda çok kaldığı için iyi beslendiğine dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

"Bu yıl kesilen, kurutulan kazlarımız yaklaşık 2,5-3 kilo geliyor. Kazın tanesini 140-150 liradan satışa sunduk. Kaz etinin fiyatı geçen sene ile aynı. Kars kazının en önemli özelliği meralarda 7 ay boyunca doğal olarak beslenmesi ve ardından bir ay arpa yedirilerek besiye alınması ve kar yedikten sonra etinin lezzet bulmasıdır. Bu sene yaptığımız web sitesi ile internet üzerinden satışa başladık. Müşterilerimiz de bu hizmetten oldukça memnun. Şu anda satışlarımız çok iyi gidiyor."


BU SEZON 2 BİN SATMAYI HEDEFLİYOR

Hasan Arslan, ortalama günde 30 kaz satışı yaptığını, bunların 20'sini internet aracılığıyla sattığını anlatarak, bu sezon 2 bin kaz satmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi. İnternet üzerinden kaz satışı yapan Metin İlbey de Türkiye'nin farklı yerlerinden Kars kazına taleplerinin olduğunu ve bu talepleri de karşılamak için sosyal medya üzerinde satış gerçekleştirdiklerini söyledi.

KARGOYLA GÖNDERİLİYOR

İlbey, kaz eti almak isteyen vatandaşların internetten kendilerine ulaştığını ifade ederek, "Vatandaşlar bizi arıyorlar siparişlerini veriyorlar bizde onlara kazları gönderiyoruz. Talep çok oluyor, sosyal medyadan bize ulaşanlar oluyor isteklerine göre kargolarını hazırlayıp gönderiyoruz." dedi.


"KAZ ETİNİ YİYEN BİR DAHA ARIYOR"

Kazlarını özenle beslediklerini ve karın yağmasıyla birlikte kesimlerine başladıklarını aktaran İlbey, "Kazlarımızı kendimiz besliyoruz, meralarda yetiştiriyoruz kış oldu mu kesimlerine başlıyoruz tandırlarda kurutuyoruz. Karskazları Türkiye'nin en lezzetli kazlarıdır kaz etini yiyen bizi bir daha arıyor bizde onlara gönderiyoruz. Tükiye'nin her yerinden talep var İstanbulAnkaraBursa'ya bir çok ile kaz gönderiyoruz." diye konuştu.

İlbey, kaz fiyatları hakkında bilgi vererek, "2 kilogram üzerinde gelen kazları 120 liraya satıyoruz, 2.5-3 kilogram arasındaki kazları ise 140 liradan satışa sunuyoruz, vatandaşlarımız çok talep gösteriyor kısa süre içerisinde 200 yakın kaz satışı gerçekleştirdim kesimi bekleyen bine yakın kazım var inşallah bunların hepsini satmış olacağız." ifadesini kullandı.

TÜRKİYE BİRİNCİSİ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Hüseyin DüzgünKars'ın kaz sayısı bakımından Türkiye'deki toplam kaz popülasyonunun yüzde 30'unu oluşturduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Kars, kaz popülasyonu açısından ülke sıralamasında birinci sırada yer almaktadır. Kars'ta yılda 300 bin civarında kaz kesilip tüketilmektedir. Kazcılık aile tipi işletmelerde ekonomik gelir sağlayan son derece verimli bir sektördür. Türkiye geneli ve Kuzey Doğu Anadolu Bölgesinde ticari amaçlı kaz yetiştiriciliği oldukça sınırlı olup, genellikle küçük aile işletmeciliği şeklinde yapılmaktadır."


YÜKSEK KALİTEDE HAYVANSAL PROTEİN

Kazın kanatlılar içerisinde yeterli ve yüksek kaliteli hayvansal protein sağlayan bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Düzgün, "İlimizde kesilen kazlardan elde edilen sakatat ve tüyleri de değerlendirilmekte, bu tüyler ihraç edilmektedir. Halkımız için alternatif bir iş ve gelir kaynağı olan kazlar kasım sonu aralık itibari başıyla kesilip tuzlanarak kurutulup yenilmektedir. Kaz eti, Karslı vatandaşların yanı sıra il dışından da birçok vatandaşımıza gönderilmektedir." diye konuştu.

Üreticilerin, internet ve sosyal medya üzerinden ya da telefonla aldıkları siparişler üzerine, kurutulmuş kaz etinin en geç iki gün içinde kargo ile müşterilerin adreslerine teslim edildiği öğrenildi.

kaynak sondakika.com

kars kazı kargo kış kar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı