Suriye Türkiye'ye Savaş Mı Açtı ? Türk Jetini Düşürdüler 3 şehit

Nereden nereye... 1 yıl önce Rus uçağını düşüren Türkiye yine 24 Kasımda aynı karşılığı bu kez Suriye'den aldı. Ülkenin her tarafı düşmanlarla çevrili

Suriye Türkiye'ye Savaş Mı Açtı ? Türk Jetini Düşürdüler 3 şehit

Tarih bazen tersten akıyor.

Geçen yıl 24 Kasım’da, Rusya Federasyonu Hava kuvvetlerine ait Sukhoi Su-24M tipi uçak, önce TSK’ye ait hava unsurları tarafından Türk hava sahasına yaklaştığı ve girdiği için defalarca uyarılmış, ardından da düşürülmüştü.  Düşürülen Rus uçağı nedeniyle Ankara ile Moskova arasında başlayan derin diplomatik kriz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Temmuz ayında Rus Lider Vladimir Putin’e gönderdiği özür mektubu ile geride bırakılmıştı.

RUS UÇAĞININ DÜŞÜRÜLMESİNİN YIL DÖNÜMÜNDE

TSK, Fırat Kalkanı operasyonuna 24 Ağustos 2015 tarihinde başlamıştı. Operasyonun amacı, TSK destekli Suriyeli muhalif gruplar tarafından Türkiye-Suriye sınırının güvence altına alınması ve IŞİD’le mücadele olarak açıklanmıştı.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, operasyonun başlamasının ardından yaptığı açıklamalarda, sınır bölgesinin güvence altına alınmasının ardından, TSK destekli unsurların El Bab’a kadar ilerlemeyi hedeflediklerini söylemişti.  Suriye’de Esad yönetimi, Fırat Kalkanı operasyonunun başlamasının ardından bir kınama mesajı yayınlamış, ancak Suriye içinde ilerleyen Özgür Suriye Ordusu ve onu destekleyen TSK unsurlarına herhangi bir saldırıda bulunmamıştı.  Operasyonun başlamasından itibaren geçen üç ayda Suriye uçakları, Fırat Kalkanı’nı yürüten TSK’ya herhangi bir saldırıda bulunmamıştı.

kaynak posta.com

 

 

24 kasım rus uçağı türk jeti 3 şehit
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı