Erdoğan'ın Sözleri İçin Avrupa'dan Hemen Cevap Geldi

Cumhurbaşkanı görevindeki Recep Tayyip Erdoğan'ın dün sınır kapılarının açılabilecek olduğu yönündeki sözleri, Avrupa'yı çok fazla sarstı.

Erdoğan'ın Sözleri İçin Avrupa'dan Hemen Cevap Geldi

 

Cumhurbaşkanı görevindeki Recep Tayyip Erdoğan'ın dün sınır kapılarının açılabilecek olduğu yönündeki sözleri, Avrupa'yı  çok fazla sarstı.

 

Avrupa Parlamentosu'nda (AP) dün alınan müzakerelerin geçici olarak dondurulması tavsiye kararını eleştiren Erdoğan, Avrupa Birliği'nin (AB) daha da ileri gitmesi durumunda Ankara'nın sınır kapılarını açabileceğini söyledi.

 

Erdoğan'ın sözlerine dakikalar sonra Avrupa'dan yanıt geldi. AP Türkiye raportörü Kati Piri, Twitter hesabından "Sığınmacı anlaşmasını üyelik müzakereleri ile ilişkilendirmek başından yanlış" diye yazdı.

 

Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Elmar Brok ise, Türkiye'nin AB ile yaptığı mülteci anlaşmasını sonlandıracağına inanmadığını söyledi.

 

Anlaşmanın Ankara'nın da çıkarına olduğunu dile getiren Brok, Türkiye'nin ekonomik gelişiminin büyük ölçüde AB ile iyi ilişkilere bağlı olduğunu savundu. Oldenburger Nordwest-Zeitung'a konuşan Brok, anlaşmanın iptalinin veya AB ile ilişkilerin kesilmesinin Ankara'ya daha fazla zarar vereceğini belirterek "Bunu Türk hükümeti de biliyor" dedi.

 

Almanya: Türkiye'nin AB yolunda ilerlemesini destekliyoruz

Almanya, açıklamaların iki tarafa da fayda sağlamadığını belirtti. Hükümet Sözcü Vekili Ulrika Demmer, sıkıntı yaşanan konuların karşılıklı konuşarak çözülmesi gerektiğini vurguladı.

 

Mülteci anlaşmasının iki tarafın da çıkarına olduğunu belirten Berlin yönetimi, Türkiye'nin AB yolunda ilerlemesinin Almanya için büyük önem taşıdığını duyurdu.

recep tayyip erdoğan ab ap
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı