Robot Otostop Çekerek 6.000 KM Yol Gitti

Her türlü robot görmeye alıştık ancak otostop çekenini hiç bir şekilde görmemiştik, işin ilginç kısmı sürücüler de görmemiş ve hiç kimse de bunu yadırgamamış.

Robot Otostop Çekerek 6.000 KM Yol Gitti

 

Her türlü robot görmeye alıştık ancak otostop çekenini  hiç bir şekilde görmemiştik, işin ilginç kısmı sürücüler de görmemiş ve hiç kimse de  bunu yadırgamamış.

 

HitchBot isimli bu sevimli robotun tek bir görevi vardı, Kanada’yı baştan başa otostop yaparak geçebilmek ve bunu başardı da. Bu robot Toronto’lu bir grup araştırmacının projesiydi. Amaç ise insanların robotlarla iletişimini ve yapay zeka teknolojilerini incelemek. Araştırmacıların sorduğu önemli bir soru vardı: Robotlar, insanlara güvenebilir mi?

 

Eski bir bira varili, havuz oyuncakları, güneş panelleri ve bir bilgisayarın birleştirilmesi ile üretilen HitchBot, yolculuğuna Halifax’daki Nova Scotia’da başladı. Bir yol kenarında bırakılan robot, ilgisini çektiği soförlerin sayesinde, Kanada’nın Atlantik kıyısından 6,000 kilometre uzaktaki Pasifik kıyısına gitmeyi başardı. HitchBot’un İngiliz Kolombiyası’ndaki Victoria sahiline ulaşması tam üç hafta sürdü.

 

HitchBot üzerindeki GPS vericisi sayesinde nerede olduğunu merkezdeki ekibe devamlı bilgi veriyordu. Ayrıca merak eden herkes, robotun maceralarını kendi Instagram ve Twitter hesabından da takip edebiliyordu. HitchBot otostop yolculuğu sırasında bir düğüne bile katılmış. Buraya tıklayıp HitchBot’un blog sayfasına gidebilir, yolculuk boyunca neler yaşadığını ve çekilen fotoğrafları görebilirsiniz.

 

Projenin lideri olan Toronto’nun McMaster Üniversitesi’nden David Smith, yaptığı açıklamada otostop robotu HitchBot’u yola çıkış noktasından bıraktıkları andan itibaren, iki dakika sonra ilk sürücünün gelip onu aldığını söylüyor. Ayrıca yol boyunca HitchBot’un Twitter hesabı 30,000 kişinin ilgisini çekmiş ve Facebook’da 40,000’den fazla beğenme toplamış.

robot otostop hitchbot
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı