Suriye Kürt Milli Konseyi Başkanı İbrahim Bıro'dan TRT World'e Çarpıcı Açıklamalar!

Suriye Kürt Milli Konseyi Başkanı İbrahim Bıro: Daeş’le savaş son aşamasına geldi. Savaş bittiğinde ABD’nin PYD’ye yönelik tutumu değişecek.

Suriye Kürt Milli Konseyi Başkanı İbrahim Bıro'dan TRT World'e Çarpıcı Açıklamalar!

Ağustos ayında terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD militanları tarafından kaçırılan ve bir süre sonra Irak Kürdistan bölgesine sürülen İbrahim Bıro, TRT World’e verdiği özel röportajda, Suriye’deki PYD yapılanmasına ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı.

 

Türkiye’nin ilk İngilizce yayın yapan haber platformu TRT World, özel röportajlarına bir yenisini ekleyerek bölge ve Dünya’nın nabzını tutmaya devam ediyor. TRT World’de 26 Kasım Cumartesi akşamı ekrana gelen 'One on One’ programında deneyimli muhabir Nicole Johnston’ın sorularını yanıtlayan Suriye Kürt Milli Konseyi Başkanı İbrahim Bıro, Kürt bir parti olarak PYD tarafından mağdur edildiklerini söyleyerek, PYD’nin kendisini ölümle tehdit ettiğini belirti.

 

PYD günlük ve siyasi yaşama korkunç bir şekilde müdahale ediyor

 

Erbil’de TRT World’e konuşan Suriye Kürt Milli Konseyi (ENKS) Başkanı İbrahim Bıro, PYD’nin Suriye’deki tutumundan dolayı çok sayıda Kürdün yaşadığı toprakları terk etmek zorunda kaldığını söyledi. PYD’nin bölgede egemenlik ilan ettikten sonra gençleri zorla silahaltına aldığını ve halkın fazla vergiye zorlandığını dile getiren Bıro, ‘’PYD totaliter ve Stalinist bir parti. Diğer Kürt partilerle güç paylaşımına yanaşmıyor. Bölgedeki Kürt gruplara, Suriye rejimine olan bağlılıklarına göre muamele ediyor. Eğer Suriye rejimine karşılarsa, bu PYD'ye de karşı oldukları anlamına geliyor. Ve eğer Suriye rejimine sadıklarsa, PYD'ye de sadıklar demek. Kürt bir parti olarak mağduriyetlerimizin çoğunluğu PYD'den kaynaklanıyor. Biz yıllardır Suriye rejimine karşıyız ve şiddete bulaşmadan iktidardaki Baas partisine karşı durduk. Ancak PYD korkunç bir şekilde günlük ve siyasi yaşama müdahale ediyor’’ dedi.

 

PYD, PKK ile bağını inkâr etmiyor

 

Bıro, PYD’nin bölgeye huzur getirmediğini, aksine PYD, Suriye rejimi ve Daeş’in saldırıları yüzünden çok sayıda insanın bölgeyi terk ettiğini söyledi. ‘’PYD’nin bağımsız bir devlet hedeflediğini düşünmüyorum’’ diyen Suriye Kürt Milli Konseyi Başkanı, Suriye’de her kesimin hak sahibi olduğu federal bir yapı istediklerini belirtti. ABD ile PYD arasındaki ilişkiye de değinen Bıro şunları söyledi; ‘’PYD Daeş'e karşı savaştı, bunu inkâr etmiyorum. ABD bu konuda PYD'ye bel bağladı çünkü Suriye muhalefeti zayıftı ve parçalandı. Türkiye PYD'yi PKK'nin bir kolu olarak görüyor. Dürüst olmak gerekirse, PYD de PKK ile olan bu bağlarını inkâr etmiyor.’’

 

Daeş’le savaş bittiğinde ABD’nin PYD tutumu değişecek

 

Suriye Kürt Milli Konseyi’nin gelecekte Suriye’de var olacağının altını çizen Bıro, Irak ve Suriye’de Daeş’e karşı verilen mücadeleyle ilgili de konuştu. Bıro, “Bence, savaş artık son safhasına girdi. Musul ve Rakka'nın kurtulmasından sonra Daeş'le savaşmaya gerek kalmayacak ve o zaman Amerika'nın PYD'ye karşı farklı bir tutumu olacak” dedi.

Suriye Kürt Milli Konseyi (ENKS) Başkanı İbrahim Bıro, 13 Ağustos 2016’da terör örgütü PKK’nın Suriye kolu olan PYD militanlarınca kaçırılmış, 6 saat gözaltında tutulduktan sonra Kuzey Irak’a sürülmüş ve geri dönmemesi için ölümle tehdit edildiği belirtilmişti.

 

TRT World Hakkında:

 

Türkiye’nin ilk uluslararası haber platformu olan TRT World, İngilizce yayın akışı, zengin haber ve belgesel içeriği ile dünya haberciliğine yeni bir bakış açısı getirmeyi, objektif ve cesur habercilik ilkeleri ile “küresel izleyicinin kanalı” olmayı hedeflemektedir. Ortaya koyduğu yeni bakış açısı ile dünyada pozitif değişimin habercisi olarak haberin merkezine insanı alacak, aynı haberin farklı açılarını gösterecek uluslararası bir haber platformu olacaktır. Uluslararası prestijli kanallarda çalışmış tecrübeli ekran yüzlerini bünyesine katan TRT World, özellikle gelişen teknolojiyi yakından takip ederek izleyicilerine sosyal medya ve internet üzerinden de yayın yapmaya başlayan canlı TV kanalları arasında yer almaktadır. Digitürk 142, Tivibu 182, Teledünya 4, D-Smart 282 ve Filbox 65 numaralı kanallardan izlenebilir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı