BAHÇELİ VE YILDIRIM HANGİ KONUDA ANLAŞTI HANGİSİNDE ANLAŞAMADI ?

Siyaset iyiden iyiye ısınıyor. Bahçeli ve Yıldırım anlaştılar iddiası Ankara kulislerini hareketlendirdi. Baharda..

BAHÇELİ VE YILDIRIM HANGİ KONUDA ANLAŞTI HANGİSİNDE ANLAŞAMADI ?

Türkiye bahar aylarını anlaşılan o ki oldukça hareketli geçirecek. Bir seçim ihtimali yok. Binali Yıldırım konuşmasında 2019 YILINA KADAR SEÇİM olmayacağını söyledi.

Ama referandum kuvvetle muhtemel.

 Başbakan Yıldırım ile MHP lideri Bahçeli’nin de hafta içinde bir araya gelmesi bekleniyor. Görüşmenin bu kez bire bir değil, Abdülhamit Gül ile Mehmet Parsak’ın da katılımıyla yapılabileceği kaydediliyor. Son değerlendirmelerin ardından teklifin hafta sonuna kadar Meclis’e gönderilecek hale getirilmesi bekleniyor.
 
Siyaset, anayasa değişikliği konusunda final haftasına odaklandı. Heyetlerin, hafta başında bir kez daha bir araya gelmesi, son değerlendirmelerin ardından konunun liderlere havale edilmesi öngörülüyor. Başbakan Yıldırım ile MHP lideri Bahçeli’nin de hafta içinde bir araya gelmesi bekleniyor. Görüşmenin bu kez bire bir değil, Abdülhamit Gül ile Mehmet Parsak’ın da katılımıyla yapılabileceği kaydediliyor. Son değerlendirmelerin ardından teklifin hafta sonuna kadar Meclis’e gönderilecek hale getirilmesi bekleniyor.
 
BAHARDA REFERANDUM 
 
İki parti arasında uzlaşma sağlanırsa, aralık ayı içinde Anayasa Komisyonu’nda konunun değerlendirilmesi bekleniyor. Meclis Genel Kurulu’nda yapılacak 2017 Bütçesi’yle ilgili görüşmeler de dikkate alınarak, çalışmaların ocak ayında devamı öngörülüyor. Başbakan, “Ocak ayı sonlarına kadar Meclis’teki çalışmaları tamamlamayı hedefliyoruz” demişti. Takvim bu şekilde işlerse ve 330’un üzerinde bir çoğunlukla Meclis’ten geçerse, nisan veya mayıs ayında referandum yapılması planlanıyor. 
 
Temelde uzlaşma sağlandı 
 
Görüşmelerde, Cumhurbaşkanı’nın 5+5 kuralına göre iki dönem seçilebilmesi, tek parlamento olması, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, parlamento seçimleriyle birlikte 2019 yılında yapılması, üniter yapının korunması, Başbakanlık yerine Cumhurbaşkanı Yardımcılığı makamının oluşturulması gibi hususlarda bir pürüz bulunmadığı belirtiliyor. 
 
Partili ve yetkili olacak
 
Cumhurbaşkanı Yardımcısı sayısının bir veya iki olması konusunda son değerlendirme yapılacak. Cumhurbaşkanı’nın kararname yayınlama yetkisi, bütçesi ve kararlarının denetimiyle ilgili bazı konularda da görüş alışverişi yapıldı. Cumhurbaşkanının partili olması noktasında da görüş şekillendi.  MHP buna itiraz edemedi.
Yıl bitmeden uzlaşma sağlanamsı bekleniyor.
 Başbakan, “Ocak ayı sonlarına kadar Meclis’teki çalışmaları tamamlamayı hedefliyoruz” demişti. Takvim bu şekilde işlerse ve 330’un üzerinde bir çoğunlukla Meclis’ten geçerse, nisan veya mayıs ayında referandum yapılması planlanıyor. 
devlet bahçeli binali yıldırım referandum baharda referandum başkanlık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı