Sibirya Kışı Bütün Dünya'yı Etkileyecek

İklim uzmanlarından biri olan Cohen’in 17 senelik çalışmasına göre, Sibirya’ya ne kadar fazla kar yağar ise, Dünya'ya da kış o kadar erken bir zamanda geliyor. Yani bu gelecek kış, Kuzey Amerika ile birlikte Avrupa ve de Asya’yı karakış beklemekte.

Sibirya Kışı Bütün Dünya'yı Etkileyecek

İklim uzmanlarından biri olan Cohen’in 17 senelik çalışmasına göre, Sibirya’ya ne kadar fazla kar yağar ise, Dünya'ya da kış o kadar erken  bir zamanda geliyor. Yani bu gelecek kış, Kuzey Amerika ile birlikte Avrupa ve  de Asya’yı karakış beklemekte.

ABD'de hava tahminleri yapan iklim uzmanı Judah Cohen, 17 yıllık teorisinden yola çıkarak uzun ve soğuk geçecek bir kışın kapıda olduğunu öne sürdü. Massachusetts Teknik Üniversitesi'nde araştırmalarını yürüten Cohen, Sibirya bölgesine ne kadar çok kar yağarsa dünyaya kışın o kadar erken geleceğini savunuyor.

ARALIK ÇETİN GEÇECEK

 Cohen, normalde şubatta başlaması beklenen dondurucu hava akımının bu yıl aralıkta başta Kuzey Amerika olmak üzere Avrupa ve Asya'da da kendini göstereceğini söyledi. Cohen'e göre küresel ısınma Kuzey Buz Denizi'ndeki buzları eritiyor. Bu erime sonucunde atmosfere daha fazla nem salınıyor. Bu nem yüzünden Sibirya'ya daha fazla kar yağıyor. Sibirya'nın karla kaplanması, yer yüzüne gelen Güneş ışınlarının, gökyüzüne daha fazla yansıması anlamına geliyor. Bu yansıma da kutuplardaki soğuk havayı tutan "Polar vortex" (kutup kapıları) adlı iklim sisteminin, soğuk havayı serbest bırakmasına neden oluyor. Bu da tıpkı bir derin dondurucunun kapısının açılması gibi soğuk havaları dünya üzerine gönderiyor.

 

sibirya sibirya kışı abd
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı