Zeytin Enerjisi İle Tercih Edilmekte

Nizip ilçesi içerisinde fabrikalarda yağı çıkartılan, arta kalan posasından ise sabun yapılmak amacıyla ikinci kez yağı alınmış olan zeytinin atıkları, kurutulduktan hemen sonra preslenip pirina odunu durumuna getiriliyor.

Zeytin Enerjisi İle Tercih Edilmekte

Nizip ilçesi içerisinde  fabrikalarda yağı çıkartılan, arta kalan posasından ise sabun yapılmak amacıyla ikinci  kez yağı alınmış olan zeytinin atıkları, kurutulduktan  hemen sonra preslenip pirina odunu  durumuna getiriliyor. 

Gaziantep'in Nizip ilçesinde  bin bir emekle toplanıp fabrikalarda yağı çıkarılan, arta kalan posasından da  sabun yapılmak için ikinci kez yağı alınan zeytinin atıkları, kurutulduktan sonra  preslenerek pirina oduna dönüştürülüyor.

Nizip'te pirina odunu üreten Ahmet Doğan, AA muhabirine, zeytin ve  zeytinyağıyla meşhur olan ilçede zeytinin çöpünün bile ziyan edilmediğini  söyledi.

Nizip'teki fabrikalarda yağları alınan zeytinden arta kalan posaları  kuruttuklarını anlatan Doğan, "Yağı alınan zeytinden geriye kırılmış çekirdekleri  ve kabukları kalıyor. Bunu alarak kurutuyoruz. Daha sonra özel makinelerimizde  presleyerek odun haline getiriyoruz. Buna pirina odunu deniliyor. Pirina odunları  ilçede ve çevre illerde rağbet gören bir ürün. Hem ucuz hem de çevreci." dedi.

Doğan, pirina odunlarının yüksek kaloriye sahip olduğunu ve sobaya  atıldığında 4-5 saat ısı verdiğini belirterek, "Bir torba pirina odunu 38,5  kilogram geliyor. 26 torba yani yaklaşık 1 ton pirina odununu 300 liraya  satıyoruz. 1 ton kömürün fiyatı ise 650-700 lira. Bu odunu bilmeyen çok ama yakıp  kullandıktan sonra çok iyi ısıttığını söylüyor müşterilerimiz. İlçemizde ve çevre  illerde çok tercih edilen bir yakıt. Evlerin yanı sıra ekmek fırınlarında da  kullanılıyor. Bilenler kalorifer kazanlarında da kullanıyor. Biz günlük 10 ton  üretim yapıyoruz" diye konuştu.

TOZU KİRİ YOK

Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Öğretim  Üyesi Prof. Dr. Bekir Erol Ak da pirinanın zeytinden elde edilen ekonomik ve  çevre dostu bir yakıt olduğunu belirtti. Zeytinin yağı alındıktan sonra geriye kalan bölüme "pirina" adı  verildiğini anlatan Ak, şunları kaydetti:

"Kuru pirina özel makinelerde sıkıştırılıp preslenmesiyle odun haline  getirilir. Kurutulmuş zeytin posalarının içine hiçbir katkı maddesi katılmadan,  yüksek basınçla sıkıştırılarak odun kalıpları oluşturulur. Kuru pirinaya göre  daha az rutubet içerir. Tozu yoktur. Makine içinde yüksek basınçla sıkıştırılan  posalar, çapı 20 santimetre civarında bir borudan çıkartılmaktadır. 20-25  santimetre uzunluğuna ulaşınca kesilmek suretiyle oluşturulan silindir şeklindeki  kalıplar, güneş görebilen açık alanda yaklaşık 15-20 gün kurutulmaktadır. Belli  bir kuruluğa erişen pirina odunlar, paketlenerek pazarlanmaktadır.   1 ton  pirinanın yanmasıyla sadece 20 kilogram kül oluşur. Kolorisi yüksektir, ısıl  değerlerinin 3 bin 500-5 bin 500 kilo kalori arasında olduğu bildirilmektedir.  Yani verimi yüksektir, yanma esnasında cüruf oluşmaz. Hem çevre kirliliğine engel  olunmuş olur hem de yakıt olarak kullanılmasıyla enerji üretimine katkısı olur.  Pirina odunu çevre dostudur, havayı kirletmez. "

gaziantep nizip zeytin posası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı