2017 Yılında Sigorta Fiyatları Nasıl Olacak?

Sigorta çeşitleri farklılık gösterse de hepsinin amacı bir takım riskleri güvence altına almaktır.

2017 Yılında Sigorta Fiyatları Nasıl Olacak?

 

 

Sigorta çeşitleri farklılık gösterse de hepsinin amacı bir takım riskleri güvence altına almaktır. Sigorta şirketleri, verdikleri sigorta hizmeti karşılığında sigortalılardan prim tahsil ederler. Belirli bir süre veya devamlı ödenen primler kişilere, ürüne ve sigorta şirketlerine göre farklılıklar içermektedir. Sigorta primlerine etki edebilmek mümkündür. Bu etkiyi faydalı bir şekilde gerçekleştirebilmek için sigorta primlerini yükselten, düşüren faktörleri öğrenmek gerekmektedir.

 

Sigorta Primlerine Etki Eden Durumlar Nelerdir?

 

Sigorta primleri, sigorta ürünlerine göre değişkenlik gösterse de her sigorta ürünü için ortak olan etkiler de söz konusudur. Sigorta primlerini yükselten ilk ve önemli değişken sigorta kapsamında almış olduğunuz teminatlardır. Yükselmesine sebep olan bir diğer etken de hasar talepleridir. Hasar aldığınız ve bu hasarın tazmini için talepte bulunduğunuz her an bir sonraki yılın primini yükseltmiş olursunuz. Bu durum aynı zamanda hasarsızlık indiriminizi kaybetmenize neden olabilmektedir.

 

Kasko sigortası primlerinin yükselmesine sebep olan temel durum hasar talebi sayısıdır. Kazasız geçen her sene kasko primlerini kademeli olarak düşüreceği gibi, kazalı geçen her sene de primlerinizin yükselmesine sebep olacaktır. Ancak bazı durumlarda kasko sigortasında müdahale edemeyeceğiniz değişkenler bulunmaktadır. Örneğin aracın modeli ve markası; bazı araçların tamir masrafları daha yüksek olacağı için talep edilen kasko primleri de bu oranda artacaktır. Ruhsat sahibinin yaşı, ehliyet süresi ve mesleği de yine kasko primlerini arttırabilmektedir.

 

Trafik sigortası primlerinin yükselmesi ise teminatlar ile değil sigorta şirketleri ile ilgilidir. Bunun nedeni ; trafik sigortası teminatlarının belirli ve herkes için aynı olmasıdır. Kasko sigortasında olduğu gibi trafik sigortasında da hasarsızlık indirimi geçerlidir. Hasarsız geçirdiğiniz her yıl bir sonraki senenin trafik sigortası primini düşürecektir.

 

Ancak 2017 yılında sigorta primleri düşmeyince hükümet tarafından; konut, otomobil ve trafik sigortalarında primin düşürülmesi için bir proje başlatıldı. Bu proje kapsamında primlere taban ve tavan fiyat belirlenmesi, sigorta kapsamına giren muafiyetlerin arttırılması ve sürücü bazlı prim gibi önemli üç konu üzerinde durulmaktadır. Geçmiş senelere kıyasla enflasyon ile paralel bir zam oranı sigorta fiyatlarını her ne kadar etkilese de, üzerinde çalışılan projeler ile fiyatların kontrol altında tutulması beklenmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı