BM Çalışanı Olan 2 Malezyalı Kuzey Kore Tarafından Bırakıldı

Kim Jong-un'un üvey abisine suikastle yükselmiş olan tansiyonda ülkede yer alan Malezya pasaportluların çıkışını yasaklamış olan Pyongyang yönetimi, Birleşmiş Milletler'in Gıda Programı amacıyla çalışan 2 kişiye ise izin verdi.

BM Çalışanı Olan 2 Malezyalı Kuzey Kore Tarafından Bırakıldı

Kim Jong-un'un üvey abisine suikastle yükselmiş olan tansiyonda ülkede yer alan Malezya pasaportluların çıkışını yasaklamış olan Pyongyang yönetimi, Birleşmiş Milletler'in Gıda Programı amacıyla çalışan 2 kişiye  ise izin verdi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ülkede rehin tuttuğu Malezya pasaportlulardan ikisini bu Sabah bıraktı.

Özgürlüğüne kavuşan iki Malezyalı, Birleşmiş Milletler (BM) Gıda Programı için Kuzey Kore'de bulunuyordu. BM, çalışanlarının serbest kaldığını doğruladı.

Kuzey Kore'den ayrılan BM çalışanları, Çin'in başkenti Pekin'e gidiyor.

Kim Jong-un'un üvey ağabeyi Kim Jong-nam, geçen ay Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'daki uluslararası havalimanında zehirlenerek öldürmüştü. Suikastin ardından Malezya doğrudan Kuzey Kore'yi suçlamış, Kuala Lumpur'daki büyükelçilikte çalışan üst düzey bir diplomatın olayda parmağı olduğunu duyurmuştu.

Buna karşın Pyongyan yönetimi Malezya'nın yapacağı otopsiyi kabul etmeyeceğini ilan etmiş ve dış güçlerin suikast soruşturmasını etkilediğini savunmuştu.

Kuala Lumpur yönetiminin ülkedeki Kuzey Kore büyükelçisini sınır dışı etmesi üzerine Kim Jong-un ülkedeki Malezyalıların çıkışını yasaklamıştı. Malezya da ayın şekilde karşılık vermişti.

Tüm yaşananların ardından Malezya Başbakanı Necib Rezak Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a sağduyu çağrısı yapmıştı.

 

kuzey kore malezya bm
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı