AB Hollanda Krizinden Sonra Çağrı Yaptı

Avrupa Birliği Hollanda ve de bazı Avrupa ülkeleri ile Türkiye arasında yaşanmış olan gerginliğin hemen sonrasında açıklama yaptı.

AB Hollanda Krizinden Sonra Çağrı Yaptı

Avrupa Birliği  Hollanda ve de bazı Avrupa ülkeleri ile Türkiye arasında yaşanmış olan gerginliğin hemen sonrasında açıklama yaptı. 

Açıklamada "Türkiye ve bazı AB üyesi ülkeler arasında son günlerde yaşanan  tansiyonun ardından, konunun daha fazla tırmandırılmasından kaçınmak ve durumun  sakinleşmesi için yollar bulmak gerekmektedir" denildi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek  Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonunun Komşuluk Politikası ve Genişleme  Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, yaptıkları ortak yazılı açıklamada, "Türkiye ve bazı AB üyesi ülkeler arasında son günlerde yaşanan tansiyonun  ardından, konunun daha fazla tırmandırılmasından kaçınmak ve durumun sakinleşmesi  için yollar bulmak gerekmektedir." ifadeleri kullanıldı.

Üye ülkelerde toplantı yapılabilmesine ilişkin kararların, uluslararası hukukun uygulanabilir hükümleri ve ulusal hukuk çerçevesinde ilgili  ülkenin inisiyatifinde olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Avrupa Birliği Türkiye'yi durumu daha da kötüleştirme riski  taşıyabilecek aşırı söylem ve eylemlerden kaçınmaya çağırmaktadır. Sorunlu  konular ancak açık ve doğrudan iletişim kanalları yoluyla çözülebilebilir.  AB-Türkiye ilişkilerinin çıkarı için yardımlarımızı sürdürmeye devam edeceğiz."

AB'nin, Venedik Komisyonunun Türkiye'deki Anayasa değişikliği  konusundaki raporunu not ettiği belirtilen açıklamada, Venedik Komisyonunun  raporunda belirtildiği gibi, Türkiye'nin yönetim sistemi konusunda kararlar almak  hususunda bağımsız olduğu kaydedildi.

"TÜRKİYE SORUNLU BİR DÖNEMDEN GEÇİYOR"

Türkiye'nin sorunlu bir dönemden geçtiğinin ifade edildiği açıklamada,  AB'nin terörizm belasına karşı Türkiye'nin yanında olduğu vurgulandı.

AB'nin Türkiye'nin yanıbaşındaki savaştan kaçan sığınmacılara karşı  misafirperverliğini desteklemeye devam edeceğinin altı çizilen açıklamada,  Türkiye'nin Avrupa Konseyinin olağanüstü hal kapsamında alınan önlemleri Avrupa  standardına getirme konusundaki tavsiyelerini göz önünde bulunduracağı yönündeki  açıklamalarının takdir edildiği kaydedildi.

DİPLOMATİK SKANDAL

Hollanda hükümeti, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Aile ve  Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın Türk toplumuyla ve  diplomatik temsilcilerle bir araya gelmek amacıyla geçen hafta sonu yapacağı  ziyaretleri engellemişti.

Dışişleri Bakanlığı halen izinli olarak Türkiye dışında bulunan  Hollanda Büyükelçisinin bir müddet görevine dönmemesini istemişti. Hollanda'nın  Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğunun giriş ve çıkışları güvenlik  gerekçesiyle kapatılmıştı.

Rotterdam'da Başkonsolosluğuna geçmesine müsaade edilmeyen Kaya'nın  önce korumaları gözaltına alınmıştı. Kaya'yı aracından çıkarmaya çalışan polis,  vinçli çekici getirip aracı zorla çekme girişiminde bulunmuştu. Aracın kilidini  açmak zorunda kalan Bakan Kaya, başka bir araçla polis eskortuyla Almanya'ya  götürülmüştü.

Hollanda güvenlik güçleri, Kaya'ya destek vermek için gelen binlerce  Türk vatandaşına polis köpekleri ve atlı polislerle sert bir şekilde müdahalede  bulunmuştu.

  

ab hollanda türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı