Tohum Otizm Vakfı, Otizmde Erken Tanı ve Eğitime Yönelik Model Oluşturuyor

Tohum Otizm Vakfı’nın 18-36 aylık çocukların otizm riski açısından taranması ve tanılanmasını; otizm tanısı almış 0-6 yaş aralığındaki çocukların eğitim sisteminde yer almaları ve aldıkları eğitimin niteliğinin artmasını gerçekleştirerek otizmin tek tedavi yöntemi olan erken tanı ve yoğun eğitime yönelik bir model oluşturabilmek için Ocak ayında hayata geçirilen proje kapsamında çalışmalar uygulanmaya devam ediyor.

Tohum Otizm Vakfı, Otizmde Erken Tanı ve Eğitime Yönelik Model Oluşturuyor

İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Tohum Otizm Vakfı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü ortaklığında yürütülen ‘Otizmde Tarama, Tanılama ve Eğitim Modelinin Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında yaptığımız Otizmi Tanıma ve M-Chat Tarama Ölçeği Eğitimi 10 Mart 2017 Cuma Günü, Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

 

 

Sağlık Personeline Otizm Tarama Ölçeği Eğitimleri

 

Ocak – Aralık 2017 arasında yürütülecek olan projenin ilk eğitimi Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Erdoğan Kocayiğit ile aile hekimleri, aile sağlığı elemanları ve psikologlardan oluşan yaklaşık 70 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Eğitimde Tohum Otizm Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Özgül Gürel, Vakıf ve proje hakkında bilgiler verirken; Çocuk-Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Özgür Öner ise otizm, erken yaşta otizmin belirtileri konusunda sunum yapmıştır. Eğitimin devamında ise aile hekimleri ve aile sağlığı elemanları tarafından Aile Sağlığı Merkezlerine gelen 18-36 aylık çocuklara uygulanacak M CHAT tarama ölçeği yazılımının kullanımı hakkında katılımcılara bilgiler verilmiştir. Proje kapsamında 10.000 çocuğun otizm riski taramasından geçirilmesi hedeflenmektedir. Otizm riski taraması İstanbul’da 29 ilçede aile hekimleri ve aile sağlığı personeli tarafından gerçekleştirilecektir.

Proje ile Örnek Model Oluşturulacak

Otizmin günümüzde bilinen tek tedavisi, erken tanı ile yoğun, sürekli özel eğitimdir. Erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemi ile yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık yüzde ellisinde otizmin belirtileri kontrol altına alınabilmekte, gelişim sağlanabilmekte, büyük ilerleme kaydedilmekte ve hatta bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmayabilmektedir. Otizmde olabildiğince erken dönemde (18 ay civarı) tanı koyabilmek ve otizm tanısı almış çocukların haftada en az 30 saati bulan yoğun bir eğitim almalarını sağlamak büyük önem taşımaktadır. Özellikle 3 ile 5 yaş arasında bu yoğun eğitim çok kıymetlidir.

 

Proje ile oluşturulacak modelde; Aile Sağlığı Merkezleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ve hastaneler gibi sağlık alanında; Rehberlik ve Araştırma Merkezleri, Okul Öncesi Eğitim Kurumları gibi eğitim alanında ve Engelliler Merkezi gibi sosyal sosyal hizmet alanında hizmet veren kurumlar arasında koordinasyon ve iletişimin artırılması hedefleniyor.

Ayrıca bir çocuğun otizm riski taramasının gerçekleştirilmesi, tanı alması, ailesine psikolojik destek sunulması, çocuğa nitelikli eğitim sunulması aşamalarının bütüncül bir yaklaşımla gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır.

 

 

Tohum Otizm Vakfı Hakkında:

Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı, "Otizm Spektrum Bozukluğu ve Yaygın Gelişim Bozukluğu" olan çocukların erken tanısının konulması, özel eğitimi ile topluma kazandırılmasına öncülük edilmesi ve bunun yurt çapında yaygınlaştırılması amacıyla, kar amacı gütmeyen ve kamu yararını gözeten bir sağlık ve eğitim vakfı olarak 15 Nisan 2003 tarihinden bu yana çalışmalarını yürütmektedir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı