Fransa'da Gerçekleşen Saldırıların Ayrıntıları Kesinleşmeye Başladı

Paris'in savcısı görevindeki François Molins, başkentin bir banliyösü içerisinde bu sabah polise ateş açmış olan ve de daha sonrasında Orly Havalimanı'nda devriye gezmekte olan askerlere saldırdıktan sonrasında öldürülen kişinin ise Zyed Ben Belgacem kimliğine sahip olduğunu açıkladı.

Fransa'da Gerçekleşen Saldırıların Ayrıntıları Kesinleşmeye Başladı

Paris'in savcısı  görevindeki François Molins, başkentin bir banliyösü içerisinde bu sabah polise ateş açmış olan ve de daha sonrasında Orly Havalimanı'nda devriye gezmekte olan askerlere saldırdıktan sonrasında öldürülen kişinin ise Zyed Ben Belgacem kimliğine sahip olduğunu açıkladı.

Paris savcısı François Molins, başkentin bir banliyösünde  bu Sabah polise ateş açan ve daha sonra Orly Havalimanı'nda devriye gezen  askerlere saldırdıktan sonra öldürülen kişinin Zyed Ben Belgacem olduğunu  açıkladı. 

Fransız savcı, iki saldırı ile ilgili olarak basın toplantısı  düzenledi.

Savcı, öldürülen kişinin havalimanı terminalinde devriye gezen  askerlere saldırmadan önce “Silahlarınızı yere bırakın. Ben burada Allah adına  ölmeye geldim. Birçok kişi ölecek” diye bağırdığını söyledi.

Saldırganın, bir kadın askerin tüfeğini almak istemesi  üzerine, iki  dakika süreyle boğuşma yaşandığını kaydeden savcı, daha sonra bu kişinin diğer  askerler tarafından vurularak etkisiz hale getirildiğini belirtti.

Savcı Belgacem, 39 yaşındaki bu kişinin, başkent yakınlarındaki  Seine-Saint-Denis kasabasında sabah yerel saat ile 06.55’te rutin bir polis  kontrolü sırasında aracının durdurulması üzerine ateş açtığını ifade ederek,  saldırganın, polisin yaralanmasına yol açtığını ve ardından kaçtığını bildirdi.

Saldırganın daha sonra ailesini cep telefonuyla arayarak, “Ben bir  saçmalık yaptım” dediğini aktaran savcı, bu kişinin daha sonra Val-de-Marne  banliyösünde kullandığı Clio marka aracı terk edip, bir bara girdiğini ve burada  havaya ateş açarak içerideki müşterileri tehdit ettiğini kaydetti.

Savcı, Citroen Picasso marka bir başka  otomobili çalıp Orly  Havalimanı’na giden saldırganın, ikinci saldırıyı gerçekleştirdiği söyledi.

Savcı, saldırganın sırt çantasından yakıt dolu bir bidon, bir adet  Kur'an ve cebinden 750 avro nakit çıktığını bildirdi.

Poliste sabıkası olan ve silahlı soygun, uyuşturucu kaçakçılığı  suçundan birkaç kez hüküm giyen saldırganın 2011 ve 2012 yıllarında cezaevinde  “radikalleştiğini” kaydeden savcı, bu şüphelinin, hakkında geçen yıl açılan başka  bir dava yüzünden adli denetim altında olduğu bilgisini paylaştı.

Fransız savcı, bu saldırı ile ilgili olarak öldürülen saldırganın  babası, kardeşi ve kuzenin gözaltına alındığını duyurdu.

Saldırının ardından Orly Havalimanı'ndaki uçuşlar bir süre  durdurulurken, yolcular tahliye edilmişti.   

fransa paris saldırı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı