İngiltere Başbakanı'nın Kaçış Zamanı

İngiltere parlamentosunu hedef almış olan saldırı zamanında Başbakan'ın binadan çıkartılışı bir sosyal medya kullancısının tarafından açık bir şekilde görüntülendi.

İngiltere Başbakanı'nın Kaçış Zamanı

İngiltere parlamentosunu hedef almış olan saldırı zamanında Başbakan'ın binadan çıkartılışı bir sosyal medya kullancısının tarafından açık bir şekilde görüntülendi.

 May'in panikle yanlış yöne doğru koştuğu görülüyor. Londra polisi, Halid Mesut isimli saldırganın ilk isminin Adrian Russell olduğunu resmen duyurdu. Polis, saldırıda yaralı sayısının en az 50 olduğunu açıkladı, yaralı iki polisin durumu kritik.

Londra'yı kana bulayan teröristin vurulma anı fotoğrafları da yayınlandı. Saldırganın Birmingham'daki komşuları, "Arabasını yıkar, çimleri biçerdi. Her karşılıklı etkileşimde oldukça dostane ve kibardı. İyi bir adamdı. Onu, dışarıda bahçeyle uğraşırken görürdüm. Hiçbir zaman bir sorun yaşanmamıştı" sözleriyle Halit Mesud'u anlattı. The Times, Mesud'un sonradan Müslüman olduğunu yazdı.

İngiltere'nin başkenti Londra'da biri polis beş can kaybına yol açan terör saldırısında yeni görüntüler ortaya çıktı. Londra polisi, Halid Mesut isimli saldırganın ilk isminin Adrian Russell olduğunu resmen duyurdu.

Polis, saldırıda yaralı sayısının en az 50 olduğunu açıkladı, yaralı iki polisin durumu kritik. Polisin verdiği bilgiye göre beş ayrı adreste arama yapıldı, dün gece iki kişi daha gözaltına alındı. İfadeleri alınan dokuz kişiden bir kadın serbest bırakıldı.

Saldırı anında parlamentoda bulunan Başbakan Theresa May'in binadan çıkarılması, bu görüntülerden biri.Gizli servis ajanlarıyla birlikte binayı terk eden May soğukkanlılığını kaybediyor ve panikle yanlış yöne doğru koşuyor.

Ajanların uyarısıyla dönen May'in görüntüleri, bir sosyal medya kullanıcısı tarafından çekildi ve The Sun gazetesi tarafından yayınlandı.


Görüntülerde dikkat çeken bir başka detay, bir gizli servis üyesinin silahını çekmesi.

Vurulma anı!

Halit Mesud isimli saldırganın vurulma anını gösteren fotoğrafları ise, Daily Mail gazetesi manşetten verdi. Fotoğraflarda, polisi bıçaklayıp parlamento binasına doğru yönelen saldırganın vurulduğu görülüyor.

 

İngiliz gazeteleri, Mesud'la ilgili bilgileri manşetten verdi. The Times, 52 yaşındaki öğretmen Mesud'un sonradan Müslüman olduğunu bildiriyor.

Guardian'ın ulaştığı komşusu Winson Green, Mesud'u 'çok sakin' ve 'çok içine kapalı bir ailenin parçası' diye tanımladı. Saldırganın üç çocuk babası olduğunu belirten gazete, son dönemlerde ailenin Birmingham merkezinin birkaç kilometre dışındaki Quayside adlı mahallede, üç katlı bir modern binada yaşadığını yazdı.

'TV'de fotoğraflarını gördüm ve...'

Bir başka komşusu, fabrika işçisi Iwona Romek'in anlattıkları ise şöyle: "Çok sakindi. TV'de fotoğraflarını gördüm ve onun burada yaşayan adam olduğunu anladım. Kendisi sık sık geleneksel, beyaz, İslami elbiselerden giyiyordu. İyi bir adamdı. Onu, dışarıda bahçeyle uğraşırken görürdüm. Hiçbir zaman bir sorun yaşanmamıştı."

Independent gazetesi de Mesud'un komşularının anlattıklarını sayfalarına taşıdı. Ciaran Molloy, "Arabasını yıkar, çimleri biçerdi. Her karşılıklı etkileşimde oldukça dostane ve kibardı" diyor.


TV kanalı Sky News'un konuştuğu ve Masood'la görüştüğünü söyleyen bir kaynak saldırganı şöyle tanımlıyor: "Kocaman bir herifti. Ona bulaşmak istemezdiniz. Çok dindardı, çok konuşkandı. Cuma günleri Birmingham'daki evine gitmezdiniz çünkü namaza gitmiş olurdu."

Financial Times'a konuşan komşuları ise, Mesud'un sakin bir aile yaşamı olduğunu ve onu sık sık çimleri biçerken gördüklerini söyledi.

İngiltere'nin Kent şehrinde doğan Mesud, hayatının büyük bir bölümünde Birmingham'da yaşadı. Geçmişte İngiliz gizli servisi MI5 tarafından 'radikalleşme' şüphesiyle bir dönem izlendi ancak terörden bir suç kaydı bulunmuyor.


 

ingiltere londra may
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı