Bulgaristan'da Yapılan Seçime Giden Soydaşlar İçin Engel

Bulgaristan içerisinde pazar günü gerçekleştirilecek erken genel seçimler amacıyla çifte vatandaşların Edirne'de yer alan Kapıkule Sınır Kapısı'ndan geçmeleri protestolar arasında devam ediyor.

Bulgaristan'da Yapılan Seçime Giden Soydaşlar İçin Engel

Bulgaristan içerisinde pazar günü gerçekleştirilecek erken genel seçimler amacıyla çifte vatandaşların Edirne'de yer alan Kapıkule Sınır Kapısı'ndan geçmeleri protestolar arasında devam ediyor. 

Türkiye'nin pek çok yerinden Bulgaristan'daki seçimde oy kullanmak için otobüslerle yola çıkan seçmenler, otobüslerin "eylem ve güvenlik" gerekçesiyle Kapıkule Sınır Kapısı'nda beklemesi nedeniyle sınırı yürüyerek geçiyor.

Kapıkule Sınır Kapısı'nın karşında Sabah saatlerinde başlayan milliyetçi grubun eylemi de devam ediyor. Bu nedenle Bulgaristan'a geçmek isteyen otobüsler Bulgar gümrüğünde bekletiliyor. Sınır kapatma eylemini yerinde izleyen Türkiye'nin Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, Bulgar makamlarıyla temaslarının sürdüğünü ve en kısa sürede eylemin sona ermesini istediklerini söyledi.

Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, sınırdaki kapatma eylemi nedeniyle otobüslerin geçiş yapamadığını ancak yaya olarak soydaşların oy kullanmak amacıyla Bulgaristan'a geçişlerin sürdüğünü söyledi. Bulgaristan'ın gerekli adımları atmasını beklediğini kaydeden Ergani, "Sınırda bloke devam ediyor. Diğer kapılarda da benzer durumlar yaşanıyor. Vatansever cephe üyesi partiler, yaklaşık 100 kişilik grup sınırı kapattı. Bulgar makamlarının bu blokajı kaldırmasını bekliyoruz. Bununla ilgili Bulgar makamlarıyla temaslarımız devam ediyor. Gösteriyi düzenleyenler eylem daha uzun süreceğini söylüyorlar. Ümit ediyoruz ki çok uzun sürmez. Çünkü burası önemli bir geçiş noktası, Avrupa'nın en büyük sınır kapısı. Biz bu durumun bir an önce sonlandırılması için Bulgaristan makamlarının bunun için gerekli adımları atacağını düşünüyoruz ve bekliyoruz. Türk gazetecilerin Bulgaristan'a alınmaması gibi ara ara bu tür sorunlar yaşandı. Bununla ilgili de temaslarımız oldu. Ama şuanda tampon bölgedesiniz, kısmen de olsa görüntü alabiliyorsunuz. Bulgar makamların güvenlik endişeleri gibi öne sürdükleri gibi şeylerine takılabiliyor" dedi.

'SEÇİM HASSASİYETİ VAR'
Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, Bulgar makamları sınırın açılacağını, kanunların bir şekilde uygulanacağını ifade ettiklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz de bunu bekliyoruz. Seçim dolayısıyla hassasiyetler var. İnsanların gösteri hakları var. Bazen onu öne sürebiliyorlar ama bu yolun açılması yani uzun süreli kapalı tutulmasının mümkün olamayacağını düşünüyoruz. Bu konudaki girişimlerimizi sürdürüyoruz. Vatandaşlarımızın da herhangi bir mağduriyet yaşamaması için biz başkonsolosluk olarak tertibat aldık, gerekli yardımları sağlamaya çalışıyoruz. Blokaj aşırı milliyetçi partilerin mensupları tarafından yapılmış, yaya olarak geçenler var. Bazı tacizler olduğunu duyuyoruz. Ama şuana kadar önemli bir Hadise yaşadığına dair kulağımıza bir şey gelmedi. Biz bu meselenin herhangi bir tatsız hadise yaşanmadan çok geciktirmeden bir çözüme bağlanması beklentisi içerisindeyiz. Otobüsler geçemiyor, buraya soydaşlarımızın burada aynı zamanda Bulgaristan vatandaşı olan soydaşlarımızın burada oy kullanmasını arzu etmeyen insanlar tabi orada eylem yapıyor. Ama en temel haklarıdır, soydaşlarımızın. Soydaşlarımızın Bulgaristan'da layıkıyla siyasi temsilcilerinin olması önemli, tabi bizde bu hususu takip ediyoruz."

VALİZLERİ SIRTINDA SINIRI GEÇİYORLAR
Kapıkule Sınır Kapısı'na kadar gelen ancak güvenlik gerekçesiyle karşıya geçmeyen otobüslerde bekleyenler ise yaya olarak sınırı geçmeye başladı. Otobüslerdeki valiz ve çantalarını sırtlarına alan soydaşlar, mutlaka oy kullanmak istediklerini ve gerekirse yürüyerek gideceklerini söyledi.

2 TÜRK GAZETECİYİ TÜRKİYE'YE GETİRDİ
Sabah saatlerinden itibaren Türk gazetecilerin Bulgaristan'a geçişine izin vermeyen Bulgar sınır polisi, milliyetçi grupların protestolarını takip etmek için Kapitan Andreevo Sınır kapısına giden 2 Türk gazeteciyi, 'güvenliği' gerekçe göstererek Kapıkule Sınır Kapısı'na gönderdi.
 

Bulgaristan güvenlik güçleri, Türkiye  sınırında eylem yaparak Kapitan Andreevo Sınır Kapısı'ndan ülkeye girişleri  engelleyen aşırı milliyetçi gruba müdahale etti. Bulgar polisi ve Jandarması, Türk seçmenlerin pazar günü yapılacak  seçimlerde oy kullanmasını istemeyerek Kapitan Andreevo Sınır Kapısı'nda ülkeye giriş yolunu kapatan Birleşik Vatanseverler Koalisyonu üyelerine müdahalede bulundu. Öğle saatlerinden itibaren eylemlerini sürdüren göstericilerin Türkiye'ye geçiş şeridini de kapatması üzerine güvenlik güçleri harekete geçti. Polis ve jandarma ekipleri, kalkanlarıyla göstericileri iterek, her iki şeritten uzaklaştırdı. Göstericilerin yol kenarına gönderilmesi sonrasında polis, sınır  kapısından araç giriş çıkışına izin verdi.
 

bulgaristan kapıkule protesto
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı