Bulgaristan İçerisinde Tekrardan Koalisyon Çıktı

Eski Başbakan görevindeki Borisov'un partisi %32.6 oy ile seçimi kazandı fakat Sofya'yı haftalar ve belki de aylar sürebilecek bir koalisyonun maratonu beklemekte.

Bulgaristan İçerisinde Tekrardan Koalisyon Çıktı

Eski Başbakan görevindeki Borisov'un partisi %32.6 oy ile seçimi kazandı fakat Sofya'yı haftalar  ve belki de aylar sürebilecek bir koalisyonun maratonu beklemekte. 

Türklerin ağırlıkta olduğu HÖH oy kaybetti, yeni kurulan bir diğer Türk partisi ise barajı aşamadı.

Türkiye ile yaşanan krizin gölgesinde seçime giden Bulgaristan'da eski Başbakan Boyko Borisov’un liderliğindeki merkez sağ Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar Partisi (GERB) sandıktan birinci çıktı. Oyların yüzde 90'nının sayıldığı ülkede GERB yüzde 32.6'yla seçimi kazandı.

Rusya'ya yakınlığıyla bilinen Sosyalist Parti ise yüzde 26.8 ile ikinci sırada. Sosyalistler, koalisyona katılmayacaklarını şimdiden ilan etti.

Sandıktan üçüncü sırada çıkan parti, Birleşik Vatanseverler ittifakı oldu. İttifakın oy oranı, yüzde 9.2 olarak duyuruldu.

Üyelerinin çoğunluğu Türklerden meydana gelen Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ise yüzde 8.9 oy oranıyla dördüncü oldu. Bir önceki parlamentoda üçüncü büyük parti konumundaki HÖH'ün aday listeleri eleştirilerin odağındaydı. Anadolu Ajansı (AA), aralarında ırkçı ATAKA Partisi'nin eski milletvekillerinn de bulunduğu adaylar nedeniyle partinin Bulgaristan'daki birçok Türk ve Müslümanın tepkisini çektiğini bildiriyor.

İşadamı Veselin Mareşki'nin aşırı sağcı Volya (İrade) Partisi de yüzde 4,16 oy alarak parlamentoda temsil hakkı elde etti.

Nisan 2016'da kurulan ve Türkler ile Müslümanların oylarına talip olan Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü için Demokratlar (DOST) Partisi'nin Hürriyet ve Şeref Halk Partisi (HŞHB) ile kurduğu DOST Birliği ise yüzde 3 civarında oy aldı. AA'ya göre, ortaya çıkan tabloyla HÖH'ün 27 yıldır süren Türklerin oyları üzerindeki tekeli de kırılmış oldu.

Kesin olmayan sonuçlara göre, 240 üyeli parlamentoda GERB 96, BSP 79, Birleşik Vatanseverler 27, HÖH 26 ve Volya 12 sandalyeye sahip olacak.

Haftalar veya aylar sürebilir

Sonuçlara göre, tek başına hiçbir partinin iktidara gelemediği komşu ülkede, Borisov koalisyon kurmayı deneyecek. Parlamentoda 240 sandalye bulunan ülkede, bir partinin tek başına iktidara gelmesi için en az 121 milletvekili çıkarması gerekiyor.

Sonuçların belli olmasıyla kameraların karşısına geçen Borisov, "Ocak ayında ülkemiz Avrupa Birliği dönem başkanlığını üstlenecek. Önümüzdeki aylarda, istikrarlı ve sorumluluk anlayışı ile hareket eden bir hükümet kurmamız gerekiyor. Durum biraz karışık ancak ulusu birleştirmek için elimizden geleni yapmalıyız" dedi.

Seçimi izleyen Euronews muhabiri, önümüzdeki aylarda neler yaşanabileceğini "Yeni parlamentoda olası ortaklarla haftalar ve hatta aylar sürebilecek zor müzakereler öncesi Borisov ulusal birlik çağrısı yaptı. Diğer sorun ise Avrupa Komisyonu temsilciliğine kimin seçileceği" sözleriyle özetledi.

bulgaristan seçim koalisyon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı