Güney ve Kuzey İlleri İstihdam Konusunda Büyük Bir Fark Yarattılar

Türkiye içerisinde pek çok ilde istihdam oranlarının azalmasına rağmen kuzey ve de güney bölgeleri içerisindeki bazı illerde artma sağlandı.

Güney ve Kuzey İlleri İstihdam Konusunda Büyük Bir Fark Yarattılar

Türkiye içerisinde  pek çok ilde istihdam oranlarının azalmasına rağmen kuzey ve  de güney bölgeleri içerisindeki  bazı illerde artma sağlandı.  Kastamonu, Çankırı, Sinop'ta istihdam oranı 4,1  puan artarak yüzde 54'e, Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye'de 3,6 puan yükselerek  yüzde 39,4'e ulaştı

Türkiye'de birçok ilde istihdam  oranlarının azalmasına karşın kuzey ve güney bölgelerindeki bazı illerde ise  artış görüldü. Kastamonu, Çankırı ve Sinop'ta istihdam oranı bir yılda 4,1 puan  artarak geçen yıl itibariyle yüzde 54'e, Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye'de de  3,6 puan yükselerek yüzde 39,4'e çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) "istatistiki bölge birimleri  sınıflaması" verilerine göre, 2016'da istihdam konusunda özellikle kuzey ve güney  bölgesi illeri ön plana çıktı.

Bu kapsamda geçen yıl istihdam oranında en fazla artış Kastamonu,  Çankırı ve Sinop bölgesinde yaşandı. Bu illerde istihdam oranı 4,1 puan artışla  yüzde 49,9'dan yüzde 54'e çıktı. İstihdam edilen kişi sayısı da 28 bin kişi  artarak 290 binden 318 bine yükseldi.

Bu dönemde iş gücüne katılma oranı da 3,8 puan artış göstererek yüzde  53,5'ten yüzde 57,3'e çıkan bu illerde, işsizlik oranı 1 puanlık gerilemeyle  yüzde 6,8'den yüzde 5,8'e indi.

GÜNEYDEKİ 3 İLDE 95 BİN KİŞİLİK EK İSTİHDAM

İstihdam artışının en fazla arttığı diğer iller ise güneyde Hatay,  Kahramanmaraş ve Osmaniye oldu.

Söz konusu illerde 2015'te 919 bin olan iş gücü sayısı geçen yıl  itibarıyla 1 milyon 9 bine yükseldi. Bu dönemde anılan illerde istihdam  edilenlerin sayısı 95 bin kişi artarak 768 binden 863 bine çıktı.

Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye'de istihdam oranı 3,6 puan artarak  yüzde 39,4'e yükseldi. İşsizlik oranı ise 2 puan düşerek yüzde 14,4'e indi.

Öte yandan, Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin ve Gümüşhane, geçen  yıl işsizlik oranının en düşük olduğu bölge oldu. Bu illerde önceki yıl yüzde 4,8  olan işsizlik oranı, 0,3 puan düşerek yüzde 4,5'e geriledi.

kuzey illeri güney illeri istihdam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı