Kanserde Işın Tedavisinin Önemli Yeri

X ışınları olarak tanımlanabilen ışın tedavisi, 1895 yılından günümüze değin tıpta tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Kanserle mücadele veren her 10 hastanın dördünde, ışın tedavisi uygulanarak hastalığı iyileştirme sürecini hızlandırılıyor. Radyoterapi ismiyle de bilinen ışın tedavisi, farklı yöntemler uygulanarak gerçekleştiriliyor. Eksternal radyoterapi ve internal radyoterapi, bu yöntemlerin başlıcaları arasında bulunuyor. Ekstrernal yöntemde, vücut dışındaki kobalt ışınlama, elektron, proton ve X ışınları gibi parçacıklardan faydalanılıyor. İnternal radyoterapi ise vücut içinde bulunan ve kanser hücreleri tarafından alınan bir sıvının içilmesi esasına dayanıyor. Bir diğer alternatif yöntemde, alınan sıvı radyoaktif madde tümörünün içine veya yakınına bırakılıyor.

Kanserde Işın Tedavisinin Önemli Yeri

 

Radyoterapinin Uygulanma Amacı

Vücut üzerinde kendiliğinde bölünerek çoğalan, bulundukları bölge dışına yayılarak çoğunlukla ölümcül risk taşıyan doku parçalarına kanser ismi veriliyor. Radyoterapinin amacı ise bedenin pek çok noktasına yayılan kanser hücrelerini azaltmak ve kanserin küçültülerek tedavi şansını artırmak.

Radyoterapinin Planlanma Aşaması

Vücut üzerinde yayılım gösteren kanser hücreleri birbirinden farklılık gösterdiği için tedavi aşamasında birbirinden farklı radyoterapi yöntemlerine başvuruluyor. Tek tedavi yöntemi alabileceğiniz gibi cerrahi veya kemoterapi gibi farklı alanlara da ihtiyaç duyulabiliyor.  Redyoterapi alanındaki uzmanlar, hastaların öncelikle kanser tipini ve büyüklüğünü değerlendiriyor. Genel sağlık durumu göz önünde bulundurulduktan sonra fizyologlar, radyologlar ve röntgen uzmanları hep birlikte çalışma gösteriyor.

Doktor öncelikle radyoterapi dozunu ayarlamak için kanserli bölgedeki vücut şeklinizi ve kanser pozisyonunuzu ölçüyor. Tıbbi ekip, uygulanacak dozu belirledikten sonra belirlenen bu dozu fraksiyon tekniği ile daha küçük dozlara bölüyor. Fraksiyon dozları, her hafta içi hastaya uygulanıyor. Hafta sonları ise genellikle doz alımı yapılmıyor. Her hastanın doz periyotu, kanserini türüne ve yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösteriyor.

Radyoterapi Nasıl Çalışma Gösteriyor?

Işın tedavisi ile aynı anlama gelen radyoterapi, kanser hücrelerinin DNA'sına zarar vererek onları yok etmeye çalışıyor. Üstelik bu tedavi sürecinde, normal hücrelerde ışından etkilenmelerine rağmen kendilerini daha dayanıklı bir şekilde onarıyor. Radyoterapi genellikle birkaç gün veya birkaç ay süren periyotlar halinde hastaya uygulanıyor. Işın yöntemi boyunca genellikle zarar görmüş hücreler, tamir mekanizmasının parçasını oluşturan yeni hücrelerle yer değiştiriyor.

Sağlıkta dünya markası olma misyonu ile hareket eden Memorial, kanser hastalığı geçiren hastalarına ileri teknolojili teknik ve çözüm önerileri ile ışın tedavisi sunarak başarılı tedavi süreçleri yaratıyor. Kansere karşı gündemde olan tüm gelişmeleri yakından takip eden sağlık grubunun tedavi hizmetleri ile siz de sağlıklı bir gelecek düşleyebilirsiniz.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı