Zorunlu deprem sigortası

Yaşanabilecek doğal afetlerden belki de en korkulanı olan deprem, ülkemizin deprem kuşağında yer almasıyla birlikte çoğu zaman fazlasıyla yıkıcı etkilere neden olabiliyor. 17 Ağustos 1999 yılında bütün Türkiye’de hissedilen depremin yarattığı yaralar yeni yeni sarılmışken, 2011 Van depremi ile ülkemiz yeniden korkunç bir güne uyanmak zorunda kaldı. Şimdilerde İstanbul’da beklenen büyük deprem için hazırlık çalışmaları sürse de büyük İstanbul depremi çoğu kişinin korkulu rüyası olmaya devam ediyor.

Zorunlu deprem sigortası

 

 

 

Türkiye sınırları içinde kısa süreçlerde birbirini izleyen büyük depremler, depremin Türkiye için kaçınılmaz bir doğal afet olduğunu bir kez daha gözler önüne sermektedir. Ancak doğru şehir planlamaları ve gerekli tedbirler ile depremin etkilerini azaltmak elbette mümkündür. Deprem her ne kadar zamansız yaşanan bir doğa olayı olsa da her an yaşanabilecek bu doğal afete karşı hazırlıklı olarak, yaşanacak can ve mal kayıplarını en düşük seviyeye indirebiliriz. Bu nedenle bizlerde başta ailemiz ve yakınlarımız hatta komşularımız ile deprem hakkında bilgi edinebileceğiz eğitimlere katılabilir ve olası bir deprem durumunda neler yapılması gerektiği hakkında tatbikatlar yapabiliriz. Evimizde, iş yerimizde hatta arabamızda bile deprem çantası bulundurmak ise deprem anında ve sonrasında yaşayabileceğimiz sıkıntıların etkisini büyük ölçüde azaltacaktır. Bu sebeple de deprem çantalarımıza neler koymamız gerektiğini ve ne sıklıkla deprem çantamızı yenilememiz gerektiğini öğrenmeli ve buna uygun biçimde hazırlıklar yapmalıyız.

Depremin elbette en acı tarafı can kaybıdır. Ancak evinizin yıkılması karşısında yaşayacağınız maddi ve manevi sıkıntılarda göz ardı edilemeyecek bir gerçektir. Bu tarz problemler yaşamamak adına deprem için alacağınız önlemlerden biri de sigorta yaptırmak olmalıdır. Deprem kuşağında olan ülkemizde deprem sigortası yaptırmak zorunlu tutulmuştur. Zorunlu deprem sigortası ile hem sizin hem de sevdiklerinizin kayıplarını önleyebilir; yaşanacak olası bir depremi daha hazırlıklı bir şekilde karşılayabilirsiniz. Her sene yenilenmesi gereken zorunlu deprem sigortanızı düzenli aralıklarla kontrol etmeniz oldukça önemlidir. Buraya tıklayarak zorunlu deprem sigortası hakkında daha fazla bilgi edinebilir, sigortanızın bitiş tarihini öğrenebilirisiniz. Depremin ne zaman gerçekleşeceği bilinmediğinden; her an için depreme karşı hazırlıklı olmamız gerektiğini de sakın unutmayın.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı