2016 Yılında Kiraz Mevsimi Kıtlığının Sebebi El Nino Felaketi
İzmirli

2016 Yılında Kiraz Mevsimi Kıtlığının Sebebi El Nino Felaketi

El Nino ismini belki de şimdi duydunuz. 2015 yılında yayılan haberlere göre ortaya çıkan El Nino doğa olayının 2016'yı etkileyeceğini ve dünyanın birçok bölgesinde kıtlığa sebep olacağını uzmanlar belirtmişti. Türkiye El Nino'dan nasibini aldı. Kiraz üreticisinin düşük oranda kiraz elde etmesinin arkasındaki sebep El Nino.

Ölçümlere göre geçen seneye oranla 70% daha az kiraz üretimi sağlayan 2016 yılının kiraz üreticileri ürünlerini en düşük zararla satmaya çalışıyor. Bu senenin içinde asgari ücretin 1300 TL'ye yükselmeside eklenince fiyatlar marketlerde 15TL'yi gördü. Bazı marketlerde kilosu 20TL olarak gördüğünüz etiketlere şaşırmayın.

Piyasada geçen sene iki üç liraya satılan en düşük kalitelerdeki kirazlar bu sene üç dört kat daha pahalı. Üreticinin endişesi emeklerinin karşılığını elde ettiği bu kadar az ürünle nasıl sağlayacağı.

Kiraz Üreticisine Destek Verin

Sigara gibi sağlığa zararı bir ürüne ortalama günde 10TL veren tüketici, senede bir defa tüketebileceği kiraz gibi mevsimsel meyvelere pahalı diyorsa o kişilere şüpheyle bakıyoruz. Zira bir kilo kirazı 4 kişilik aile 2 günde tüketirken bir paket sigarayı bir kişinin ne kadar sürede tükettiğini gözünüzün önüne getirebilirsiniz. Sağlıklı şeylere daha fazla bütçe ayırın ki hem kendinize hem üreticiye fayda sağlasın. Yine de para sizi, karar sizin. Bizden söylemesi.

El Nino Nedir?

Büyük Okyanus'ta Güney Amerika'nın batı kıyılarındaki yüzey sularının ısınmasına verilen El Nino ismi İspanyolca "erkek çocuk" anlamına geliyor. Soğumasına ise La Nina yani "kız çocuk" deniliyor. Bu doğa olayı iki ila yedi yıl aralığında değişen bir sürede Büyük Okyanus'taki akıntıların tersine dönmesiyle oluşuyor.

El Nino'nun ortaya çıkardığı ısıtıcı etki kasırgalara, su baskınlarına, yağmurlara, şiddetli yağışlara, doluya, kuraklıklara, yangınlara ve tarım ürünlerine aşırı derecede zarar veriyor. Bunların yanında salgın hastalıklar artma riskide yükseliyor. Ölümlerle karşılaşılabiliniyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı
Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı