Amazon Web Services’ten yeni interaktif sorgu hizmeti: Amazon Athena

Bir Amazon.com şirketi olan Amazon Web Services (AWS) verileri doğrudan Amazon Simple Storage Service (S3) üzerinde standart SQL kullanarak analiz etmeyi kolaylaştıran sunucusuz sorgu hizmeti Amazon Athena'yı tanıttı. AWS Management Console'da yapılacak birkaç tıklama ile müşteriler Amazon S3 üzerindeki verilerini Amazon Athena'ya tanıtıp sorgu çalıştırmak için standart SQL kullanmaya başlayabilir ve saniyeler içinde sonuç alabilirler.

SPOR - 2016-12-09 18:42:46

Amazon Web Services’ten yeni interaktif sorgu hizmeti: Amazon Athena

Amazon Athena ile yönetilmesi ve ayarlanması gereken kümeler ya da kurulması ve yönetilmesi gereken bir altyapı yok. Üstelik müşteriler sadece çalıştırdıkları sorgular için ücret ödeyecekler. Amazon Athena otomatik olarak ölçeklenir. Sorguları paralel bir biçimde yürüttüğü için büyük veri setleri ve karmaşık sorgularda bile sonuca hızlı ulaşılır.

 

AWS’nin Amazon Redshift ve Amazon EMR gibi analiz hizmetleri büyük küçük tüm şirketlerin petabaytlarla ölçülebilecek analizler yapabilmelerini sağlıyor. Amazon Redshift ile müşteriler büyük, yapılandırılmış veri koleksiyonları üzerinde karmaşık sorgular gerçekleştirirken yüksek performans elde edebiliyor. Amazon EMR ise yapılandırılmamış verilerin işlenmesini ve analizini hızlı ve düşük maliyetli hale getiriyor. Dinamik olarak ölçeklenebilen kümeler üzerinde yer alan büyük miktarlardaki verileri Apache Spark, Presto, Hive ve Pig gibi popüler framework'ler kullanarak işliyor ve analiz ediyor. Bu hizmetler en büyük ve en karmaşık büyük veri uygulamalarını kaldırabilecek kadar güçlü ve ölçeklenebilir olsa da birçok müşteri Amazon S3'te depolanan veriler (örn. web günlükleri, klik akışları ve ham olay dosyaları) üzerinde ek işlem yapmaya, yapılandırmaya ve bir Hadoop kümesini veya bir veri ambarını yönetmeye gerek kalmadan çok hızlı sorgular çalıştırabilmek istiyor.

 

Amazon Athena ile artık Amazon S3'te depolanan verileri analiz etmek bir SQL sorgusu yazmak kadar basit. Amazon Athena tam standart SQL destekli Presto kullanır ve CSV, JSON, ORC ve Parquet dahil olmak üzere çeşitli strandart veri formatlarıyla çalışabilir. Amazon Athena hızlı, ad-hoc sorgulama için idealdir ve kolay görüntüleme için Amazon QuickSight ile entegre çalışır. Pencere fonksiyonları, diziler ve large join'ler de dahil olmak üzere karmaşık analizler gerçekleştirebilir. Amazon Athena farklı Availability Zone'lardaki veri işleme kaynaklarını kullanarak sorguları çalıştırdığı ve Amazon S3'ü temel veri deposu olarak kullandığı için yüksek düzeyde kullanılabilir ve dayanıklıdır.

 

AWS Veritabanları, Analiz ve Yapay Zeka Başkan Yardımcısı Raju Gulabani, "Geçtiğimiz birkaç yıl içinde AWS, streaming verileri üzerinde gerçek zamanlı analizlerden petabaytlık veri ambarlarına, Spark ve Hadoop işlerine kadar müşterilerin tüm ihtiyaçları için kullanabilecekleri; her biri hızlı, ölçeklenebilir ve düşük maliyetli olan kapsamlı bir dizi büyük veri hizmeti inşa etti" dedi ve sözlerine şöyle devam etti: "Bünyesinde trilyonlarca nesne barındıran Amazon S3, yüz binlerce müşteri için birincil veri deposudur. Müşteriler bize sürekli sunucu ve küme edinmeye veya yönetmeye gerek kalmadan Amazon S3'teki veriler üzerinde sorgu çalıştırmayı kolaylaştırıp kolaylaştıramayacağımızı soruyordu. Artık bu mümkün. Amazon Athena'da kesinlikle bir admin yoktur."

Sende Yorumla...
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı

Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı

17:30 - DÜNYA

Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı

Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı

17:15 - DÜNYA

Amerikan Kanalında FETÖ'nün Karanlık Yüzü Gösterildi

Amerikan Kanalında FETÖ'nün Karanlık Yüzü Gösterildi

17:00 - DÜNYA

Keşmir İçerisinde Silahların Ateşlendiği Duyuruldu

Keşmir İçerisinde Silahların Ateşlendiği Duyuruldu

15:30 - DÜNYA

Kadın Polisler İçin Başörtüsü Konusunda İzin

Kadın Polisler İçin Başörtüsü Konusunda İzin

15:15 - DÜNYA