Gelecek ham maddesi bilgi olan e-dönüşüm ile gelecek

E-GÜVEN AKADEMİ, Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde “E-Dönüşüm Sertifika Programı” düzenledi. Çalıştıkları kurumlara değer katmak isteyen ve kendilerini e-dönüşüm alanında geliştirmek isteyen katılımcılar, alanındaki uzman isimlerin verdiği eğitim programından sonra sertifikalarını aldılar. Ülkemizin bilgi toplumu olma yolunda önemli bir boşluğu dolduran E-GÜVEN AKADEMİ, kâr amacı gütmeden günümüz ekonomisindeki hammadde olan bilgiye dikkat çekerek, bireylerin farkındalığını artırmayı hedefliyor.

GÜNCEL - 2016-12-09 18:52:37

Gelecek ham maddesi bilgi olan e-dönüşüm ile gelecek

E-GÜVEN tarafından hayata geçirilen E-GÜVEN AKADEMİ, günümüzün öncelikli konularından e-dönüşüm hakkında bireylerin ve işletmelerin bilgi birikimini artırıp e-dönüşümün yaygınlaştırılmasını hedefliyor. E-GÜVEN AKADEMİ, bu yıl 26 Kasım-3 Aralık 2016 tarihlerinde ikinci kez düzenlediği “E-Dönüşüm Sertifika Programı” ile e-dönüşüm alanındaki düşünce liderliğini sürdürüyor. Katılımcılar, geçen sene olduğu gibi yoğun ve öğretici bir programla konularında yetkin olan profesyonelleri dinleme olanağı elde ettiler. Program kapsamında; e-dönüşümün temel unsurları, ülkemizde ve dünyada yaşanan e-dönüşüm çalışmaları, e-dönüşümün hukuksal boyutu, kişisel verilerin korunması kanunu, KEP (Kayıtlı Elektronik Posta), e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv, e-Tebligat, mali mühür ve siber güvenlik konuları ele alındı.

 

 

Buhar makinesi 200 yılda yaygınlaştı, şimdi saniyelerle yarışıyoruz

 

E-GÜVEN AKADEMİ’nin açılış konuşmasını yapan E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun, Türkiye’de e-imzayı üreten ilk şirket olarak Türkiye’nin gelişimine katkı vermeyi, maliyet, zaman tasarrufu sağlamayı ve çevreci çözümler üretip e-dönüşümü geniş kitlelere ulaştırmayı hedeflediklerine dikkat çekti. Bu doğrultuda 2015 yılında E-GÜVEN AKADEMİ’yi kurduklarını belirten Orhun, “Bilişim teknolojisinde yaşanan gelişmeler, yeni mesleklerin ortaya çıkmasını beraberinde getirdi. Şu an binlerce kişi bundan 5-6 sene önce ismini duymadığımız mesleklerde istihdam ediliyor. İş ve özel hayatımızın her safhasında varlığını daha fazla hissettiren bir dönüşüm mevcut. Hammaddesi bilgi olan bu dönüşüm, her sektörü ve bireyi olumlu yönde etkiliyor. Tarım toplumunda bedensel emek, sanayi toplumundaki buhar gücü, günümüzde yerini bilgiye bıraktı. Buhar makinesinin yaygınlaşması 150-200, transistörün yaygınlaşması yaklaşık 15 yıl aldı. Günümüzde geliştirilen herhangi bir uygulama saniyeler mertebesinde duyuluyor ve kullanılıyor. Bu değişim, kaçınılmaz olarak bilgili ve hızlı olmayı gerektiriyor. Yerel ve küresel arenada rekabet edebilmek için bilgi toplumuna geçiş sürecini kısaltmamız gerekiyor. Kurumsal sosyal sorumluluk görevimizin bir parçası olarak gördüğümüz E-GÜVEN AKADEMİ ile e-dönüşümün yaygınlaşmasını, farkındalık oluşturmayı ve ülkemizdeki nitelikli iş gücünü artırmayı hedefliyoruz.” dedi.

 

Bilgi ve iletişim teknolojileri 83,1 milyar TL’lik hacme sahip

 

 

TÜBİSAD tarafından hazırlanan “Bilgi ve İletişim Teknoloji Sektörü 2015 Yılı Pazar Verileri” raporuna göre, Türkiye bilgi ve iletişim teknolojileri sektör büyüklüğü yüzde 18 artış kaydederek 83,1 milyar TL’ye yükseldi. Sektörün iki ana unsurundan birisi olan bilgi teknolojileri yüzde 19'luk büyüme ile 27,4 milyar TL'ye, iletişim teknolojileri ise yüzde 17'lik büyüme ile 55,7 milyar TL’ye ulaştı. Sektörün istihdamı, 2015 yılında bir önceki yıla göre yüzde 2,2 artarak 113 bin kişi oldu. Bilgi teknolojileri kategorisi yüzde 66 pay ile 74 bin 400 kişiyi istihdam etti. Sektörün büyüklüğü ve katma değeri, nitelikli istihdamın ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor.

 

E-GÜVEN hakkında:

 

E-GÜVEN, 2003 yılında Faruk Eczacıbaşı ve Türkiye Bilişim Vakfı önderliğinde kurulan Türkiye’nin ilk ve lider elektronik sertifika ve mobil imza hizmet sağlayıcısıdır. E-GÜVEN, bireylere ve kurumlara bilgi güvenliği ve elektronik imza konusunda dünyada pazar lideri olan çözümler sunar. E-GÜVEN, kurumlara özel projeler geliştirmenin yanı sıra gelişen teknolojiye uygun kullanıcı dostu ürün ve hizmetler üzerinde de çalışmaktadır. www.e-guven.com

Ek Dosyalar

Sende Yorumla...
SON DAKİKA ! 94 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

SON DAKİKA ! 94 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

20:57 - GÜNDEM

30 KASIM ÇARŞAMBA ŞANS TOĞU ÇEKİLİŞ SONUÇLARI

30 KASIM ÇARŞAMBA ŞANS TOĞU ÇEKİLİŞ SONUÇLARI

10:01 - GÜNDEM

Tam 1 Ton Fil Dişine El Konuldu

Tam 1 Ton Fil Dişine El Konuldu

15:00 - DÜNYA

Yerli Radar İle Duvarlar Kalkacak

Yerli Radar İle Duvarlar Kalkacak

21:39 - TEKNOLOJİ

Ağlamak Aslında Yararlıymış

Ağlamak Aslında Yararlıymış

17:20 - SAĞLIK

Le Pen AB İle İlgili Çok Önemli Açıklamalarda Bulundu

Le Pen AB İle İlgili Çok Önemli Açıklamalarda Bulundu

21:45 - DÜNYA

Amerikalı YPG'li Rakka'da Gerçekleştirilen Saldırıda Öldürüldü

Amerikalı YPG'li Rakka'da Gerçekleştirilen Saldırıda Öldürüldü

21:30 - DÜNYA

Ermenistan'a Ait İHA Azerbaycan Tarafından Düşürüldü

Ermenistan'a Ait İHA Azerbaycan Tarafından Düşürüldü

21:15 - DÜNYA

Bütün Dünya Ayaklandı

Bütün Dünya Ayaklandı

19:30 - DÜNYA

Şam Kentindeki Su Krizi Esadı Çok Zora Soktu

Şam Kentindeki Su Krizi Esadı Çok Zora Soktu

19:15 - DÜNYA