YARINKİ FED TOPLANTISI SONRASI TL YÜKSELİŞE GEÇER Mİ?

Piyasalar Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) yarın yapacağı faiz kararı açıklamasına odaklandı. Zira geçtiğimiz yıl Dolar/TL kuru FED’in bu açıklamasının ardından sert düşmüştü. FED’in 25 baz puanlık faiz artışı sonrası TL değer kazanımlarını hızlandırmış ve kur 3.00 seviyelerinden 2.78’lere kadar gerilemişti.

GÜNCEL - 2016-12-18 02:27:28

YARINKİ FED TOPLANTISI SONRASI TL YÜKSELİŞE GEÇER Mİ?

Piyasalar Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) yarın yapacağı faiz kararı açıklamasına odaklandı. Zira geçtiğimiz yıl Dolar/TL kuru FED’in bu açıklamasının ardından sert düşmüştü. FED’in 25 baz puanlık faiz artışı sonrası TL değer kazanımlarını hızlandırmış ve kur 3.00 seviyelerinden 2.78’lere kadar gerilemişti. Geçen seneki bu hareketi hatırlatan Destek Yatırım Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör, yarınki toplantıda 25 baz puanlık bir faiz artışı beklendiğini ve geçen yılki senaryonun tekrarlanması halinde TL’nin yarınki toplantı sonrası yükselebileceğini ifade etti. "Böyle bir senaryoda 3.34 desteğinin kırılması halinde Dolar TL paritesinde gerilemelerin devam ettiğini görebiliriz." diyen Gözgör, FED üyelerinin beklentilerini yansıtan nokta tahminlere göre 2017’de 25 baz puanlık 2 faiz artışı beklendiğini, bu yıl FED üyelerinin daha güvercin olacağını ifade etti.

 

2017 Yılında FED Üyeleri Daha Güvercin Olacak

Finansal piyasalar merakla yarın sonuçlanacak olan Amerika Merkez Bankasının (FED) faiz kararını bekliyor. Piyasaların 25 baz puanlık faiz artışını tamamen fiyatladığını söyleyebiliriz. Ancak, FED’in 2017 yılında kaç tane faiz artışı yapacağı ve ABD’nin çiçeği burnunda başkanı Donald Trump’ın vaat ettiği politikaların FED’i nasıl etkileyeceği takip edilecek.

2017 Yılına Yönelik Beklentiler Ön Plana Çıkacak

FED’in 2017 yılında kaç tane faiz artışı gerçekleştireceğini üyelerin tahminlerini yansıtan dots-plots (nokta tahminler) aracılığıyla öğreneceğiz. En son Eylül ayında açıklanan nokta tahminlerde FED üyeleri 2016 yılında tek bir faiz artışı 2017 yılında iki 2018 yılında ise üç faiz artışı bekliyordu. ( Her bir faiz artışının miktarı 25 baz puan olarak hesaplanılıyor). FED, 2017 yılında 2 taneden fazla faiz artışı olacağına yönelik mesajlar verirse Doların küresel olarak hızlı değer kazandığını görebiliriz. 2 veya daha az faiz artışı olacağına yönelik beklentiler ise Doların değer kaybına neden olabilir. Aynı zamanda enflasyon ve büyüme tahminleri de açıklanacak. 2017 yılında FED üyeleri önemli ölçüde değişiklik gösterecek. Faiz artışını destekleyen(şahin) üyelerin sayısı azalacak. Oy hakkı bulunan ve şahin olarak adlandırabileceğimiz George, Mester, Rosengren oy hakkını kaybediyor. Bu üyelerin yerini Harker alacak ve muhtemelen kuruldaki tek şahin üye olacak. Faiz artışının daha yavaş olması gerektiğini savunan ve oy hakkı olan üye sayısı daha fazla yer alıyor. Bu üyelerin başında Kashkari, Kaplan, Yellen, Tarulla, Evans, Dudley ve Brainard geliyor. İki koltuk ise boşta duruyor muhtemelen Trump bu koltuklara Cumhuriyetçi adaylar atayacaktır. Trump’ın kamu harcamaları ve vergi indirimlerine yönelik politikalarının FED’in enflasyon hedefine hızlı ulaşmasına neden olabilir. Aynı zamanda henüz daha Trump’ın politikalarının senato tarafından kesin olarak kabul edileceği belli değil bu yüzden FED dikkatli adım atacaktır.

Geçtiğimiz Yıl FED’in Faiz Artışı Sonrası TL Değer Kazandı

FED’in Trump’a rağmen tedbiri elden bırakmayacağını bekleyebiliriz. Böyle bir senaryo olması halinde geçtiğimiz yıla benzer şekilde FED’in faiz artışına rağmen Doların değer kaybettiğini ve TL varlıklarının değer kazandığını görebiliriz. Geçtiğimiz yılın Aralık ayında FED’in faiz artışı sonrası Dolar TL paritesi ilk tepki olarak yükselse de ilerleyen günlerde TL değer kazanımlarını hızlandırmış ve 2.78 seviyelerine kadar gerilemişti. FED, güvercin tonda mesajlar vermesi halinde Dolar TL paritesinde geri çekilmeler tekrardan 3.40 - 3.3400 bölgesine doğru sürebilir. 3.34 desteğinin kırılması halinde Dolar TL paritesinde gerilemelerin devam ettiğini görebiliriz. FED’in yanı sıra yurtiçinde anayasa görüşmeleri ve olası bir referandum TL varlıklarında oynaklığı yükseltebilir. Eğer FED, Trump’ın uygulayacağı politikaların etkisini daha fazla ciddiye alır ve hızlı bir faiz artışı yapacağına yönelik mesajlar verirse Dolar/TL paritesinde yükselişlerde 3.5550 – 3.6080 bölgesi gündeme gelebilir.

 

Kutay Gözgör-Destek Yatırım Araştırma Uzmanı

Sende Yorumla...
Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı

Ivanka Trump'ın Artık Babasına Danışmanlık Yapacağı Açıklandı

17:30 - DÜNYA

Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı

Suriye İçerisindeki Bazı Bölgelerde Tahliyeyle Alakalı Anlaşma Yapıldı

17:15 - DÜNYA

Amerikan Kanalında FETÖ'nün Karanlık Yüzü Gösterildi

Amerikan Kanalında FETÖ'nün Karanlık Yüzü Gösterildi

17:00 - DÜNYA

Keşmir İçerisinde Silahların Ateşlendiği Duyuruldu

Keşmir İçerisinde Silahların Ateşlendiği Duyuruldu

15:30 - DÜNYA

Kadın Polisler İçin Başörtüsü Konusunda İzin

Kadın Polisler İçin Başörtüsü Konusunda İzin

15:15 - DÜNYA